0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Milyen fákra van szükség a városokban?

A városi fák egyre kevésbé hűtik a környezetüket, kevesebb árnyékot adnak, márpedig ezekre mindinkább szükség lenne.

Az Európa-szerte tapasztalható szárazság és hőség miatt a fák növekedése nem megfelelő, kérgük és leveleik megperzselődnek, kórokozóknak és kártevőknek kitettebbek, sokszor el is pusztulnak. A városokban átlagosan 4-5 °C-kal még magasabb is a hőmérséklet, ott ezek a gondok szélsőségesebben jelentkeznek. Ennek következtében a városi fák egyre kevésbé hűtik a környezetüket, kevesebb árnyékot adnak, kevesebb vizet, szén- dioxidot és egyéb részecskéket kötnek meg, mint amennyit tudnának. Márpedig erre mindinkább szükség lenne, mert a változó éghajlathoz való alkalmazkodáshoz, az extrém hőséggel és szárazsággal szembeni védekezéshez zöld városokra lenne szükség.

Mind nagyobb hangsúlyt kell kapniuk a környezeti tényezőkkel szemben ellenálló fának. A kutatók szerint azonban néha még mindig az 1950-es és 70-es évek adataiból dolgoznak a fák környezeti tényezőkkel szembeni ellenállóságát tekintve. Például a szárazságtűrőként ismert gyertyán sok helyen mégsem tűnik olyan ellenállónak a szárazsággal szemben.

Egy holland kutatócsoport olyan kísérleteket állít be, amelynek alapján pontos javaslatokat tudnak adni a városok fásítására alkalmas fafajokról és fajtákról. Ettől az évtől az erre vonatkozó kísérleteket a Wageningeni Campus modern fenotipizáló központjában végzik, ahol több ezer fát helyeztek el csúcstechnológiás berendezésekkel, például mérő­asztalok­kal, kamerarendszerekkel és érzékelőkkel felszerelt üvegházba. Hő-, szárazság- és sóstressznek teszik ki őket, valamint átmeneti elöntést is szimulálnak. A kutatók több ezer fa esetében mérik a növények fiziológiai reakcióját, majd megszüntetik a stresszt és megnézik azt is, hogy a növény visszatér-e a stresszt megelőző állapotába.

Az üvegházban kapott adatokat városi környezetben végzett vizsgálatokhoz kapcsolják majd.

A projekten a növények szárazságtűrésének kutatásában és a fenotipizálás legújabb technológiájának alkalmazásában nagy tapasztalattal rendelkező Jeruzsálemi Héber Egyetemmel dolgoznak együtt. A hosszú távú, jövőre irányuló kutatás a faiskoláknak is irányt mutat az árukészletük megváltoztatására.

Hollandia

Ez is érdekelheti:

A közép-európai klímaváltozás a komlótermesztést érinti a legkevésbé

Város, ember, erdő – merre van a közös jövő?

Forrás: Kertészet és Szőlészet/wur.nl

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: