0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 14.

Induló csibeszezon sok kérdőjellel és pangó mézpiac

A tavalyi hosszú áramkimaradások megszűntével 2024 elején jóval nyugodtabb körülmények között készülhettek a kárpátaljai baromfitenyésztők az új idényre.

Március végére az előnevelt csirkékből már elkeltek az első tételek, és indulhatott a következő forduló.  A folyamatos energiaellátás tehát biztosított, a különböző tápokból és a szükséges gyógyszerekből megfelelő a kínálat. Ennek ellenére igen nagy a bizonytalanság a szakmabeliek körében.

– Az ukrajnai baromfiágazatnak egy idő óta számos kihívással kell szembenéznie, hisz az Európai Unió sok tagállama megpróbálja korlátozni az országunkból hozzájuk beáramló baromfitermékeket – magyarázza Kocsis András péterfalvai baromfitenyésztő.

A kárpátaljai gazdasszonyok ragaszkodnak a kettős hasznosítású baromfi hoz
A kárpátaljai gazdasszonyok ragaszkodnak a kettős hasznosítású baromfihoz
– Ha pedig nincs stabil piac, akkor igen sok dolog megkérdőjeleződik. Esetünkben jelenleg az a legfontosabb kérdés, hogy hol tudjuk értékesíteni a keltetőkből kiszedett naposcsibéket, illetve mi módon jut el a falusi portákon élőkhöz az előnevelt baromfi.

Máskor tavasz közepétől kezdődően mikrobuszok tucatjai járták falvaink utcáit, hangos dudaszóval jelezve, hogy megérkezett a fiatal baromfinemzedék. Most az ismert okok miatt jóval kevesebben mernek beülni az autók volánja mögé. Nyilvánvaló, hogy ebben a helyzetben az online értékesítési formák egyre népszerűbbé válnak. Emellett hallottam már olyan vállalkozó szellemű fiatal hölgyekről, akik megfelelő díjazás fejében házhoz szállítják az előnevelt csibéket, amiket az interneten előzőleg lefixált a termelő és a vásárló.

Két évnyi háborús tapasztalat birtokában most milyen idényre számítanak?

– Amíg tart a fegyveres konfliktus, jelentős előrelépés nem várható. Azok közül sokan, akik éveken át két-háromezer naposcsibét további nevelés céljából átvettek tőlünk, jelenleg nem tartózkodnak idehaza. Falvaink többségében is főleg idősekkel találkozunk, akik megelégszenek a korábban tartott baromfiállománynak a felével is. Hasonló a helyzet a hágón túli településeken: jelentős részben őket is mi látjuk el előnevelt csirkével.

Megvallom őszintén, egyesek már azt is kész csodának tartják, hogy önök, akik évente 30-40 ezer egyedet forgalmaznak, még léteznek egyáltalán…

– Valóban, az ukrajnai baromfiágazat szereplői között igen erős a versengés.

Egy hozzám hasonló ugocsai baromfitartó ugyan miként tudna konkurálni egy olyan hatalmas baromfigyárral, ahol egy-egy keltetéskor nagyjából félmillió vagy még ennél is több naposcsibével számolnak. De esetünkben nem csodáról, hanem inkább jól átgondolt, bő három évtizede kiépített piaci stratégiáról van szó.

Ennek legfontosabb eleme, hogy az ugocsai termelők többsége mindig is a kettős hasznosítású baromfit részesítette előnyben, mivel nálunk ez felel meg leginkább a háztáji szárnyasokkal szembeni elvárásoknak. Tehát a kifejlett tyúkok tojáshozama legyen bőséges, emellett, ha levágásra kerülnek, akkor egy finom vasárnapi ebédhez biztosítsák az elvárt húsmennyiséget. Legalább két kilót, vagy még annál is többet. Nos, a hatalmas kapacitással rendelkező ukrajnai baromfigyárak ennek a kistermelői rétegnek a kiszolgálását nem hajlandók felvállalni, mert ők, úgymond, nagyban utaznak. Egyrészt a kifejezetten a rekordmennyiségű tojást produkáló tyúkokat, illetve a brojlereket favorizálják.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: