0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 6.

Színesebb növényekkel segítenék a precíziós gépek gyomirtását

Génszerkesztéssel alakítanák át a növényeket, hogy a precíziós technológiával végzett gyomirtás során a gépek könnyebben meg tudják különböztetni a haszonnövényeket a gyomoktól.

Génszerkesztési technikákkal olyan tulajdonságokat adhatunk a termesztett növényeknek, amelyek lehetővé teszik, hogy a gépi tanulással betanított gyomirtó robotok vizuálisan könnyebben felismerjék azokat – írták a kutatók a Trends in Plant Science című folyóiratban megjelent cikkükben.

Ez ugyanis egy fenntartható megoldás lehet a termesztésbe vont fajok vad rokonainak kordában tartásához a szántóföldön – írja a Phys.org.

A módszer egyesítené a genomszerkesztésben és a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket

– emelték ki a kutatók, akiket Michael Palmgren, a Koppenhágai Egyetem növény- és környezettudósa vezetett.

mezőgazdaság robotika precíziós gazdálkodás növénytermesztés növények gazda fiatal gazda
A mesterséges intelligencia használata a mezőgazdaságban egyre elterjedtebb
Fotó: This_is_Engineering, Pixabay

A növények nemesítése több ezer év alatt, aprólékos szelekcióval valósult meg. Ma már a genetikának köszönhetően azonban sok olyan gént ismerünk, mely az őseink által kiválasztott, értékes tulajdonságok kialakulásáért felelősek. Ezért egy új, vagy „de novo” haszonnövény előállítása génszerkesztéssel jóval gyorsabb. Már vannak olyan törekvések, hogy a vadon élő, környezeti stresszhelyzeteket jobban toleráló növényekben az ellenállóságért felelős géneket „átültessék” termesztett társaikba.

„A végső cél az, hogy olyan újszerű növénykultúrákat termesszünk, amelyek környezetvédelmi szempontból fenntarthatóak, nagy hozamúak és elősegítik a ökobarát mezőgazdasági gyakorlatokat” – írják a kutatók.

A de novo haszonnövények azonban valószínűleg nagyon fognak hasonlítani vadon élő társaikra, ami kihívást jelentene a gyomirtásban.

Az egyik lehetőség az lenne, hogy herbicid-rezisztenciagéneket juttatnának a de novo növénybe, majd gyomirtó szerekkel kezelnék le a táblákat. Ehelyett a kutatók azt javasolják, hogy a géntechnológiát párosítsák a mesterséges intelligencia képességeivel. Ezzel vizuálisan meg lehet különböztetni az új, ellenállóbb haszonnövényeket vad rokonaiktól, ami megkönnyíti a gyomirtó robotok munkáját.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: