Az Aloe vera nagyon kedvelt lett a világon. Számos táplálékkiegészítőt találunk, melynek e növény az alapanyaga, de kozmetikumokban, fogkrémekben is megtalálható. És igen ízletesek az aloé darabokat tartalmazó üdítőitalok is…
Az Aloe vera hazánkban tavasztól őszig szűrten napfényes, vagy félárnyékos helyen, a szabadban érzi legjobban magát. Tűző napon a levelek megbarnulhatnak, megéghetnek. Télen a 15-16 °C-os világos helyiség a legoptimálisabb számára, de a hőmérséklet semmiképp ne süllyedjen 5 °C alá a teleltetőhelyén.
Aloe vera, a csodanövény
A panacea gyógynövények közé azok tartoznak, melyeket csodanövénynek tartanak. Ez kicsit túlzásnak hangzik, de van alapja, hiszen az ide tartozó fajok gyógyhatásai nagyon sokrétűek, és egymástól igen eltérő problémák kezelésére is alkalmasak.
Belsőleg alkalmazva tökéletesíti az emésztés folyamatát, fokozza a tápanyagok felvételét, és optimalizálja a táplálék emésztőrendszerben való áthaladásának az idejét. A szervezet öngyógyító képességére is jó hatással van: bakteriális fertőzések, bélférgek, gyomorsavtúltengés esetén is alkalmazható.
Külsőleg is egyszerű alkalmazni
Külsőleg alkalmazva a frissen vágott levelet használjuk fel, mert hatóanyagai a levegő oxigénjével érintkezve rövid idő alatt oxidálódnak, és vesztenek hatásukból.
Nyúzzuk meg az Aloe verát!
Aloé gél és ital készítésére a tő alsóbb, vastagabb levelei alkalmasak, ha a felső fiatalabb leveleket vágjuk le, azzal jócskán visszavetjük a tő fejlődését.
Ezeket hámozzuk meg gondosan, úgy, hogy a bőrszövete alatt található sárgás latex részt is távolítsuk el. Ha ez nem sikerül elsőre, akkor mosással is tisztíthatjuk még az aloe zselét. A lényeg, hogy a sárga latexből semmi ne maradjon rajta, mert ez az anyag súlyos hasmenést és görcsöket okozhat.
A megfelelően megpucolt aloé áttetsző, zselészerű, tiszta anyag.
Bár az Aloe vera a legismertebb gyógynövénye az Aloe nemzetségnek, érdemes megemlíteni az Aloe arborescens, azaz a cserjés aloé fajt is, mely gyógyhatásában talán még vetekszik is ismertebb társával, csak levelei kisebbek, emiatt gyógyászati alapanyag felhasználásra rosszabb a kihozatala.