Ezen az ünnepi eseményen tartották a Kertész SZKTV díjátadó gáláját is az intézmény sportcsarnokában.
A jubileumi ünnepségen részt vett és köszöntőt mondott Nobilis Márton, az AM élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára, valamint Zsigó Róbert, Baja és térsége országgyűlési képviselője is. Az ünnepi eseményen megjelent Bagdán Boglárka, az AM agrárszakképzési miniszteri biztosa, Szerdai Zsuzsanna, a Déli ASzC főigazgatója, továbbá Bács-Kiskun vármegye és a város, Baja képviselői, vállalati vezetői, valamint a Déli ASzC iskolaigazgatói, vezető tanárai is.
„A jelenben képezzük a jövő agrárszakembereit” – emelte ki köszöntőjében Nobilis Márton. A magyar agráriumnak és az agrárszakképzésnek van múltja, jelene és jövője is, amire bátran építhet a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar.
Generációk sora szerezhetett itt magas szintű szakmai tudást. Az intézmény folyamatosan fejlődik, így például a 21. század kihívásaira való felkészülés jegyében a KEHOP 5.2.2. pályázat támogatásával napelemrendszert és modern fűtési megoldásokat alakítottak ki az intézményben. Az épületek modernizálása és az infrastruktúra folyamatos fejlesztése azt mutatja, hogy az iskola nem elégszik meg azzal, hogy a múlt hírnevét ápolja, hanem nyitott a jövő kihívásaira is. A duális képzési programjaik és az ipari partnerkapcsolatok jelzik, hogy az intézmény valós tapasztalatokkal készíti fel diákjait a szakmai életre. Az iskola nemcsak tanulókat nevel, hanem szakembereket és közösségi vezetőket formál, biztosítva ezzel a szakma és a vidéki élet megújulását és megtartását. A kormány, elsősorban az agrárkormányzat pedig továbbra is elkötelezett az oktatás és a szakképzés folyamatos támogatásában.
Zsigó Róbert köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy nemcsak az iskolának, de a városnak is fontos ez az esemény, ez a jubileum. A „Bereczki” az egyik legnagyobb múltú és legfontosabb intézménye Bajának, ráadásul tudni kell, hogy nemcsak helyi diákok tanulnak itt, hanem Baja környékéről, sőt, a határon túli (pl. szerbiai) magyarlakta területekről is érkeznek ide tanulók.
Koch Zsuzsanna igazgató a „dupla” ünnepségen az iskola 17. igazgatójaként üdvözölte a megjelenteket. Az elmúlt három év jelentős változásairól, fejlesztéseiről tartott rövid „számadásban” beszámolt róla, hogy nemcsak az épített környezet újult, szépült meg az eltelt időszakban, hanem a képzéseik is megváltoztak.
Felnőttképzéseik nemcsak szakképesítéshez, részszakmához, hanem szakmához is juttatják az itt tanulókat. Az iskola tangazdaságában az oktatás elsődlegessége mellett folyamatosan gazdálkodnak, szántóföldi növénytermesztést folytatnak. Fűtött és hideg fóliáikban pedig főleg egynyári virágok termesztésével és értékesítésével foglalkoznak. Utóbbi sikerességét jelzi, hogy bevételeik az előző évekhez viszonyítva többszörösére nőttek. Jelenleg három ágazatban – mezőgazdaság és erdészet, rendészet és közszolgálat, sport – folynak képzéseik. A mezőgazdaságigépész- és a mezőgazdaságigépésztechnikus-képzésük iránt nőtt az érdeklődés az elmúlt években.
A képzések során az iskola számít a duális partnerekre. A Déli ASzC 2022-ben létrehozta az ÁKK-t (Ágazati Képző Központ), ahol a tanulók vállalati körülmények között ismerkedhetnek a szakmával. Megalapozhatják azokat a jövőbeni lehetőségeiket, ahol majd a szakma megszerzését követően dolgozni fognak, később pedig akár el is helyezkedhetnek. A legnagyobb duális partnereik az AXIÁL Kft. és a Dorker Kft.
Az intézményt 1904. február 21-én alapították Magyar Királyi Állami Kertmunkás Iskola néven. Az akkori cél a földek, a kertek megműveléséhez értő fiatalok képzése volt. 120 év nagy idő, de elmondható, hogy – a sok szükségszerű változás mellett – az iskola küldetése ma sem más: olyan fiatalok képzése, akik megállják felnőtt szakemberként a helyüket tanult szakmájukban, a mező- és élelmiszergazdaságban, alkalmazkodva a folyamatos változásokhoz, a magyar vidék szakembergárdáját gyarapítva.
Az iskola tehát megfelelő tradíciókkal, jó hírnévvel rendelkezik, amit köszönhet a szakmailag felkészült tanárainak, az iskolát alma materként szerető diákjainak, valamint a rendszerváltozást követő évtizedek vezetésének, az adódó lehetőségek kihasználásának, a kihívásokhoz való alkalmazkodásának. Az elmúlt tanévekben több mint 400 tanulóval büszkélkedhetett ez a középiskola, mely Bácskában az agrárképzés meghatározó oktatási intézménye volt mindig, és a jövőben is az kíván maradni, amire minden esélye és lehetősége megvan. |