0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 10.

Egy rovar változtathatja meg az együttműködésről eddig alkotott elképzeléseinket

Úgy tűnik, a poszméhek az együttműködés mesterei. Ezek az aprócska aggyal rendelkező élőlények nem csupán szorgalmas beporzók, de egyben jó csapatjátékosok is.

A finnországi Oulu Egyetemen végzett és a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban közzétett tanulmány a poszméhek csapatmunkájának szerepét mutatja be az újszerű kooperatív kihívásokban.

Korábban úgy gondolták, hogy a partner szerepének megértése egy közösen végzett feladatban olyan összetett jelenség, amely elsősorban a nagyobb aggyal rendelkező emlősökre, például az emberre és a csimpánzokra jellemző. Az új kutatás azonban azt mutatja, hogy még a rovarok is képesek tanulni és alkalmazkodni a kooperatív feladatokhoz. Ha meg akarjuk érteni, miként vált az együttműködés az ember számára ilyen fontossá, más fajokat kell megfigyelnünk – írja a Phys.org.

poszméh poszméhek virág
Illusztráció

„A tanulmány eredményei megkérdőjelezik a rovarokról alkotott hagyományos elképzeléseket, mivel az együttműködés egy közös cél megvalósításához még a poszméhek agyában is jelen van” – mondjt a kutatás vezetője, Dr. Olli Loukola docens.

A legó tologatás, mint a közös munka bizonyítéka

A vizsgálatban poszméh párokat képeztek ki két különböző kooperatív feladatra. A rovarok megtanulták, hogy együtt toljanak egy legó darabot egy aréna közepén, vagy egyszerre toljanak egy ajtót egy átlátszó kettős alagút végén, hogy jutalomként jutalmazott nektárt kapjanak.

A dongók viselkedése arra utal, hogy a kooperatív feladatok megoldására tett erőfeszítéseiket befolyásolta a partnerük jelenléte, hiánya és mozgásiránya. Ha a partnerük késett, a betanított példányoknak általában több időbe telt, mint a kontrollcsoportnak, hogy elkezdjék a feladat végrehajtását. Sőt, nagyobb valószínűséggel csak akkor toltak, ha a partnerük velük együtt dolgozott.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: