Érdemes tudni, hogy a méhfajok többsége a talajban fészkel. Ezért a méhek nem csak a beporzásban, de a talaj ökoszisztémájában is fontos szerepet játszanak.
Egy nemrég lezárult vizsgálat során zürichi kutatók röntgenfelvételekkel betekintést nyertek a talajban élő vadméhek életébe.
Pedig a méhfajok többsége a talajban fészkel. Egy tudóscsoport röntgen komputertomográfiát felhasználva vizsgálta meg a magányos és a társas méhfajok fészkeinek talajszerkezetét, formáját és időbeli fejlődését. A magányos fajok fészkei egyszerű elágazás nélküli járatok, amelyeket nem használnak újra, és idővel összeomlanak. A társas méhfajok járatai bonyolultabbak, erősen szerteágazók, továbbá vízszintes és függőleges járatokból állnak, melyeket idővel még bonyolultabbá és nagyobbá építenek a méhek.
A vizsgált vadméhek (Colletes cunicularius, Lasioglossum malachurum) járatainak állapota nagyon változó volt: néhányuk pár hét alatt összeomlott, mások pedig a tizenhat hónapos vizsgálati időszak alatt nagyjából ugyanolyan maradt.
A talajban élő vadméhek röntgenvizsgálata a jövőbeli kutatások számára jelentős lehetőségeket tartogat, és a méhek védelmében is szerepet játszhat.
Ajánljuk még:
Menopauza, pre- és posztmenstruális szindróma, sebek és diabétesz: segít a méhpempő!