A Politico a kínai állami Global Times híroldalra hivatkozva azt írja, első körben az uniós sertés- és tejtermékpiac kerülhet a kínai állam célkeresztjébe. Az EU-nak nagy érvágás lenne egy korlátozás, hiszen a teljes agrár- és élelmiszerexport negyede Kínában kerül értékesítésre.
Az európai gazdák tehát tarthatnak attól, hogy két tűt közé kerülnek egy olyan csatában, aminek nem közvetlenül tárgya az agrárium, és inkább egyfajta nagyhatalmi kereskedelmi versengésről szól. Különösen a sertéságazat aggódik. A Politico-ban megszólaló ágazati szereplők katasztrófaként jellemzik a kínai piac elvesztéséről szóló forgatókönyvet, hiszen egy olyan hatalmas piacról van szó, amely másutt nem pótolható.
Árnyalja a képet, hogy az EU-ban termelt sertéshús mindössze tizede kerül exportra, és ennek is csak a fele érkezik Kínába, ugyanakkor egyes cégeknek, akik főként a kínai piacra szakosodtak, ettől még jelentős problémát okozna egy korlátozó intézkedés.
Bár az EU-s tejtermékek kínai exportja egy időben felfutott, azóta jelentősen csökkent, így ezt az ágazatot kevésbé érintené érzékenyen egy korlátozásról szóló döntés. Ha Kína igazán nagyot akarna ütni az EU-s agráriumon, akkor a legnagyobb volument kitevő gabonaexportot korlátozná, ami a teljes EU-s agrárkivitel negyedét teszi ki.