Június első dekádjában az intenzív időjárási frontok bőséges csapadékot hoztak. A nagy mennyiségű eső több tájegységben villámárvizeket, jégverést okozott, a nagy szárazságot azonban csak a Dunántúlon szüntette meg, másutt csupán mérsékelte azt. Almában és körtében folyamatosan terjed a varasodásfertőzés, az újabb tünetek a leveleket és a terméskezdeményeket egyaránt érintik. A viszonylag magas nappali és éjszakai hőmérséklet miatt az újabb inkubáció néhány nap alatt megtörténik. A baktériumos tűzelhalás újabb tünetei is mutatkoznak, ezért
A lisztharmatfertőzésnek ugyan nem kedvez a nedves növényállomány, a szárazabb körülmények visszatértével ismét erősödése várható. A levéltetű-fertőzés stagnál, megjelentek a szárnyas alakok, így a kártevő elvándorlása várható. Élénkült az almamoly rajzása, a feromoncsapdák heti 15-20 lepkét fognak, de ez a helyi körülményektől függően változhat.
Tart a cseresznye és a meggy érése, betakarítása, de az esőzések miatt repednek a gyümölcsök és rohamosan terjed a moníliás gyümölcsrothadás.
A cseresznyelégy-imágók rajzása ültetvényenként nagyon eltérhet.
A szőlőültetvényekben a lisztharmat kivételével minden más kórokozó fertőzése erősödött. A peronoszpóra, a szürkerothadás és a feketerothadás néhánynapos inkubációs idővel újabb tüneteket képez. A visszatérő szárazabb napok ismét kedvezni fognak a lisztharmatfertőzésnek is, tehát indokolt a komplex és preventív védekezés ebben a növénykultúrában is. Az amerikai szőlőkabóca lárváinak mintegy 5%-a már elérte az L3-as fejlődési fokozatot, javasolt a védekezés.
A burgonyatáblákon a sorok záródása, a sok csapadék miatt folyamatosan magas a burgonyavész-fertőzés veszélye. Az inkubációs idő ilyen körülmények között csupán néhány napra korlátozódik, a védekezés nem halasztható. A burgonyabogarak minden fejlődési alakja előfordul a növényeken.
Védekezéskor részesítsük előnyben a környezetkímélő kezelési módszereket, mint a vas-foszfát, a sörcsapda vagy a tejsavó.
Részletes növényvédelmi előrejelzés olvasható a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos,
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara