A műtrágyák és növényvédő szerek intenzív használata csökkenti a biodiverzitást és terheli a környezetet. Ezzel szemben a fenntartható módszerek lehetővé teszik a terméshozam biztosítását, mezőgazdasági vegyszerek alkalmazása nélkül. Nem ritka jelenség, hogy a méhészek állományában a méhcsaládok kijáró dolgozói egyik napról a másikra eltűnnek.

Ez például a repcetáblák mellé települő méhészek esetében fordul elő gyakran, és egyértelműen az adott növénykultúra túlzó vagy szakszerűtlen vegyszerezésére vezethető vissza. A folyamat nyilvánvalóan az egyéb vadon élő méhekre illetve más hasznos rovarokra is kihat, csökkentve a biodiverzitást.
Egy kutatócsoport pedig most először mutatta ki nagy területen, hogy a mikorrhiza gombák kijuttatása a szántóföldekre valóban működik.
800 kísérleti területen, illetve 54 kukoricaföldön Észak- és Kelet-Svájcban, vetés előtt juttatták a gombákat a talajba.
„A mikorrhiza gombák a szántóföldek negyedén akár 40%-os terméshozam-növekedést is lehetővé tettek. Ez óriási eredmény” – mondta Marcel van der Heijden, a Zürichi Egyetem és az Agroscope munkatársa.
Azonban van egy bökkenő: a szántóföldek egyharmadán nem volt terméshozam-növekedés, sőt, néhol hozamcsökkenés volt tapasztalható.

Ezt a csapat kezdetben nem tudta megmagyarázni. A probléma okának felderítése érdekében a kutatók elemezték a talaj kémiai, fizikai és biológiai tulajdonságait, beleértve a talajmikrobák fajgazdagságát is.
– magyarázta Stefanie Lutz az Agroscope-tól. A mikorrhiza gombák védőpajzsot képeznek ezek ellen a kórokozók ellen, melyek gyengítenék a növényeket, és nélkülük termésveszteség lépne fel a kórokozókkal fertőzött földeken..
Azokon a szántóföldeken azonban, melyek nem voltak fertőzöttek kórokozókkal, a mikorrhiza gombák csak csekély hatást gyakorolnak. „Ott a növények eleve erősek és kiválóan növekednek. A mikorrhiza kijuttatása itt nem hoz további hasznot” – magyarázta Natacha Bodenhausen, a Biológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársa.
Az eredmények fényében a mikhorizza gombák alkalmazása sikeres lehet a biodiverzitás és a méhek védelme érdekében.

A tanulmány célja az volt, hogy előre jelezhető legyen, milyen körülmények között működnek a mikorrhiza oltások.
– mondta Klaus Schläppi, a Bázeli Egyetem munkatársa. „Az előre jelezhetőség lehetővé teszi, hogy a gombákat célzottan ott alkalmazzuk, ahol azok ténylegesen hasznot hoznak. Ez döntő fontosságú lesz ahhoz, hogy a technológia megbízható mezőgazdasági módszerré válhasson.”
Azonban további kutatásokra van szükség annak kiderítésére, hogy milyen módszerrel lehet a gombákat a legegyszerűbben nagy területekre kijuttatni.
„A terepkísérlet eredménye már most nagy lépést jelent a fenntartható mezőgazdaság felé” – mondta Marcel van der Heijden.
A tanulmányt lásd itt:
Lutz, S., Bodenhausen, N., Hess, J. és társai. A talaj mikrobiom indikátorai előre jelezhetik a termésnövekedést arbuszkuláris mikorrhiza gombákkal történő nagyszabású oltás esetén. Nat Microbiol 8, 2277–2289 (2023). https://doi.org/10.1038/s41564-023-01520-w
Ajánljuk még: