0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Biztonságot nyújtó fajták, innovatív technológiák

Az új környezeti igényekre felkészültek-e a vetőmag-forgalmazók, milyen irányban halad a nemesítés? A kérdésre Sík Imre, az RAGT Vetőmag Kft. country managere és Keresztes Zsolt, a Gyermelyi vállalatcsoport növénytermesztési igazgatója válaszolt.

Kihasználják a szárazságtűrő, illetve kisebb tápanyagadagokkal is jól teljesítő fajták előnyeit, és persze előnyben részesítik a betegség ellenálló fajtákat. Ez utóbbi kapcsán Keresztes Zsolt megjegyezte, hogy az uniós növényvédelmi szigorítások, hatóanyag-kivonások miatt a kellő hozamok és kiváló termésminőség elérésében kulcsszerepük van a nemesítőknek.

Remélhetően sikerül minél több rezisztenciatulajdonságot beépíteniük a fajtákba, úgy, hogy azokat stabilan örököljék az utódok. Ezek a tulajdonságok a jövőben várhatóan fontosabbak lesznek, mint a kiemelkedő hozam.

Már csak azért is, mert bár kevesebbet beszélünk róla, a fuzárium vagy aflatoxin megjelenése a termékben veszélyesebb lehet az emberek egészségére, mint a növényvédőszer-hatóanyagok maradványai.

A RAGT előnye a piacon az is, hogy a biogazdaságok vetőmagigényét is ki tudja elégíteni. Ma már a kukoricán kívül a repce és a napraforgó is eredményesen termelhető ökológiai módszerekkel az RAGT AB minősítésű vetőmagjaival.

A Gyermelyi cégcsoportnál hagyományos módszerekkel gazdálkodnak, Keresztes Zsolt azonban kiemelte, hogy bár a magas hozamok szakmai dicsőséget hoznak, nem mindig társulnak pénzügyi nyereségességgel. Piaci szempontból ugyanis egyáltalán nem mindegy, mekkora a termesztés önköltsége. Ennek csökkentését tudják támogatni az ellenálló és stresszre kevésbé érzékeny fajták a RAGT választékában is.

A fenntarthatósági célokat szolgálva a RAGT zöldítő magkeverékeket is kínál. Ezeket tőlünk nyugatabbra már régebb óta vetik, mert tápanyagot szolgáltatnak, javítják a talaj szerkezetét és növelik a rovarok, beporzók diverzitását. Nálunk főként az európai uniós támogatás feltételéül szabott zöldítés miatt kerültek be a technológiába, a hazai csapadékelosztás ugyanis nem mindig kedvez a nyár végi, őszi vetéseknek, magyarázta Sík Imre, mi lassította a zöldítő keverékek termesztésének terjedését.

Keresztes Zsolt megerősítette, hogy nagyon körültekintően kell megválasztani  a keverékeket. Sekély termőrétegű táblákba például nem célszerű olyan zöldítő keveréket vetni, amely sok vizet von ki a talajból, hanem szerényebb vízigényű fajokkal kell növelni a talaj szervesanyag-tartalmát és azáltal a vízmegtartó képességét. Ezen kívül az sem mindegy, hogy mi lesz az utóvetemény, tette hozzá Sík Imre. Olyan keveréket kell választani, mely nem gyomosítja a következő kultúrát.

Utánpótlás-nevelés

A RAGT-nál nagy hangsúlyt fektetnek a jövő agrárszakembereinek nevelésére. Ezért három éve ösztöndíjjal támogatják mezőgazdaság iránt elhivatott fiatalok szakmai érvényesülését. Az egy teljes tanévre szóló ösztöndíjra a Széchenyi István Egyetem Agrármérnöki Kara és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatói pályázhatnak. A nyerteseket az anyagi támogatáson kívül a vállalat a szakmai kapcsolataik, karrierjük építésében is segíti. Nemcsak a kereskedő cégeknek, hanem az egész mezőgazdaságnak nagy szüksége van azokra a fiatalokra, akik szeretik a szakmájukat, és abban képzelik el a jövőjüket, ezért is alapították az ösztöndíjat, hangsúlyozta Sík Imre.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu