A botanikusok az Eucommiaceae családba sorolják, amely úgynevezett monotipikus család, mert csupán egyetlen növénynemzetséget – Eucommia – foglal magába, melynek az Eucommia ulmoides ugyancsak az egyetlen faja.
A kínai gumiszil hazája Közép- és Délkelet-Kína, ahol a hegyvidéki erdőkben 2000-2500 méter közötti tengerszint feletti magasságban él. Viszonylag gyors növekedésű, 15-20 méter magasra növő, szép, kúpos koronát fejlesztő, lombhullató fa.
Fénylő sötétzöld, szórt állású, egyszerű, elliptikus vagy hosszúkás tojásdad levelei kissé ráncos felületűek, szélük fűrészesen fogazott, csúcsuk kihegyezett. Nagyon érdekes jelenség, hogy ha óvatosan elszakítjuk a levelet, a gumiszerű szálak jól láthatóvá válnak, összetartják az elszakított részeket.
Kínából Londonba
A növény felfedezője, dr. Henry Augustine Kínában dolgozó orvos és növénygyűjtő volt. Az 1800-as évek végén ő küldött Londonba hajtásrészeket a fáról, melyek alapján az angol Daniel Oliver botanikaprofesszor írta le és nevezte el a növényt. Tudományos nevében az eu jelentése valódi, jó, igazi, a kommi pedig a növény gumiszerű tejnedvére utal, mely a fa kérgének, bélrészének és leveleinek sejtjeiben is megtalálható. Erről a kaucsukszerű, fehéres, a levegőn megszilárduló anyagról, a guttapercháról a fát kínai guttapercsafának is nevezik.
Áprilisban, a lombfakadás táján nyílik, virágtakaró nélküli virágai nem feltűnők. A fa kétlaki, azaz a hím- és a nőivarú virágok külön-külön növényen fejlődnek.
Alakjuk hosszúkás, lapított, csupán a középrész kidomborodó, csúcsuk kicsípett. A termések széle kétoldalt szárnyas, repítőkészülékként segíti a magok terjedését. A magház két magkezdeménye közül az egyik később elcsökevényesedik, s csupán a másik érik meg.
Gyógynövény
A guttaperchát az ipar és a népi gyógyászat ma is alkalmazza, s régebben például még fogtömések készítésére is használták. Kínában már több mint 2000 éve sokoldalú gyógynövényként termesztik a fát. Elsősorban kérgének anyagai miatt értékes, egyebek között erősítő, melegítő hatású, valamint fájdalomcsillapításra és vérnyomás csökkentésére is szolgál. A nagyarányú felhasználás miatt azonban mára az eredeti termőhelyén veszélyeztetett fajjá vált.
Nem különösen igényes növény, napos helyen, normál kerti talajban jól fejlődik, az öntözést meghálálja. Szép díszfa, melynek legfőbb értéke egészséges, csillogó, sötétzöld, őszre szépen megsárguló lombozata. Elsősorban parkokba vagy nagyobb kertekbe ajánlható, de az újabb tapasztalatok azt mutatják, hogy a városok, települések zöldfelületein is jól érzi magát, tűri a szárazabb, szennyezettebb levegőt, a füstgázokat, s a klímaváltozás okozta kedvezőtlen környezeti viszonyokat is, így szélesebb utcákba sorfaként is telepíthető.
A Budai Arborétum két Eucommia ulmoides-fája közül az egyik hím-, a másik nőivarú, rendszeresen és bőven terem. A terméskötéshez, s a csíraképes magok kifejlődéséhez hím- és nőivarú egyedekre is szükség van.
Tavasszal normál kerti talajjal megtöltött szaporítótálcába vagy nagyobb cserépbe, de esetleg szabadföldbe is vethetjük azokat. A kínai gumiszil magjait csak sekélyen takarjuk, a közegét tartsuk nyirkosan. A kikelő magoncokat megerősödésükig neveljük cserépben, majd ezt követően ültessük végleges helyükre.
Ez is érdekelheti: