0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 19.

Soha még ilyen korán nem ültették a sárgadinnyét

Roszik Tamás, dunavecsei kertész idén is növelte sárgadinnye-termesztésre szánt területét, szembemenve a piaci trendekkel és a kedvezőtlen időjárási körülményekkel. Soha ilyen korán nem ültetett, mint az idén: március elején kezdett palántázni.

A sárgadinnye-termesztők egy része idén szűkítette a területét, Roszik Tamás viszont újabb 20 hektárral toldotta meg, és így elérte a 70 hektárt. Úgy érzi, van helye a hazai piacon a többlettermésének, hiszen még mindig viszonylag sok külföldi sárgadinnye érkezik az országba. Az idén kisebb-nagyobb zökkenőkkel indult az idény az egyáltalán nem szokványos időjárás miatt, ám nagy reményekkel néz a folytatás elé, és a tervei szerint egészen októberig szállít a vevőinek.

sárgadinnye
Illusztráció forrása: Unsplash

A tavalyi 10 hektáros visszalépést követően idén újra előre menekült Roszik Tamás, a szabadföldi sárgadinnye területét növelte 20 hektárral. Ráadásul sikerült tömbösíteni, egymáshoz közel elhelyezni a három nagy táblát, és egy korábbi öntözésfejlesztési pályázat keretében elnyert támogatással a csatorna partján elkészült a szivattyúház is (elosztószelepekkel, szűrőkkel, wifivel), így jóval könnyebb lesz az öntözés.

A sárgadinnyének gerincvezetékekre csatolt csepegtetőszalagokon juttatják el a tápoldatot.

A szivattyú teljesítménye akkora, hogy két állásból lefednek a csepegtetővel 25 hektárt. A fejlesztés részeként megvalósított center pivot öntözőberendezéssel pedig egy éjszaka alatt beöntözik a teljes területet, ha a kései ültetésű állomány nagyon szenvedne majd nyáron a légköri aszálytól. Bár a fölső öntözés miatt lesz taposási káruk, annál nagyobb előnyt hoz, ha szükség esetén párásítanak, magyarázta Roszik Tamás.

szivattyúház
A szivattyúház megléte jóval megkönnyíti az öntözés szervezését

Soha ilyen korán nem ültettek, mint az idén. A 7 hektárnyi nagy légterű fóliasátorban március elején kezdtek palántázni. Kizárólag saját nevelésű, saját gyökerű palántákat ültetnek.

A sátrakban is szakaszolják a termesztést, és nemcsak azzal, hogy különböző időpontban palántáznak, hanem azzal is, hogy a később ültetett palántákat már csak egy réteg fátyolfóliával takarják, amíg a korábbiakat az ágyások fölé emelt vázra terített második fátyolréteg is védi.

Mindennek ellenére idén szinte egyszerre kezdett érni az egész állomány a berobbant hőség miatt. Az ágyások talaját a sátorban is átlátszó fóliával fedik, közéjük pedig fekete fóliát fektetnek, hogy megakadályozzák a gyomosodást.

fólia
A nagy fóliákba már március elején palántáztak
Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: