Viszont addig még érkezik a 30 fok feletti hőség, melyet néhol fátyolfelhők tesznek elviselhetőbbé. Ennek veszélyeire, a csapadékszegény talaj mellett a légköri aszályra és az UV stresszre figyelmeztet Dr. Hidas András, a mezőgazdasági tudományok doktora.
Az elmúlt napok kisebb záporai ellenére az ország több pontján csapadékszegény talajjal küzdöttek a kertészek. Természetes, hogy ilyen körülmények között bőséges locsolással igyekszünk pótolni a száradó talaj nedvességtartalmát – ez viszont komoly hatással lehet a talajok összetételére:

A talaj eliszapolódik, száradás után pedig cserepesedik. Ezzel gyakran jár együtt még a homokos talajokon is a felszín víztaszító jellege, ami részben ebből a szerkezet károsodásból fakad, de az öntözővíz magas sótartalma is elősegítheti. A következő eső vagy öntözés esetén a víz elfolyik, nem jut a talaj mélyebb rétegeibe. – figyelmeztet Dr. Hidas András, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, egyetemi docens.
A talajvédelem érdekében a lehűlésig tehát gondoskodjunk a rendszeres, de inkább kisebb adagokban történő öntözésről. Kerüljük a locsolást tűző napon, az így kijuttatott víz ugyanis könnyen elpárolog, mielőtt a föld mélyebb rétegeibe érhetne. A legjobb napszak erre a hajnal vagy a kora esti órák.
A szakértő hozzátette, ekkora hőségben különösen nagy veszélyt jelent a légköri aszály is, mely még a leggondosabban öntözött növényeket is fenyegetheti:

A Greenman Kft. szakértője már évtizedek óta kutatja a témát. Tapasztalata szerint ilyen körülmények között még a UV stressz is súlyos károkat okozhat, mely ellen való védekezés szintén a talajban kezdődik: “A nagy hőséggel és szárazsággal gyakran jelentkezik a felhőtlen ég, alacsony páratartalommal, ami az UV sugárzást akadálytalanul átengedi. Számos növénynél szükség van az árnyékolásra, különben a levelek, gyümölcsök perzselődhetnek. Emellett az UV stressz ellen némi támogatást nyújthatnak a probiotikumok: A talajélet mikrobiológiai egyensúlyának helyreállítása és fenntartása az aszálytűrés, a talajok vízháztartási jellemzőinek támogatásában kritikus jelentőséggel bír majd a következő évtizedekben!”