0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Erdészet az ország közepén

A NEFAG Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. Pusztavacsi Erdészetének több mint 13 ezer hektáros működési területe zömében a Duna-Tisza közi hátságra esik, kis része tartozik a Tápió–Zagyva-vidékhez, valamint a Gödöllői-dombsághoz.

A szélsőséges termőhelyi viszonyok ellenére erdősítései mindig kiválóak, pótlást alig igényelnek. Hosszú ideig maga is végzett erdőművelési munkákat, így tudja, mit várhat el beosztottjaitól. Több mint 40 év után is olyan agilitással végzi munkáját, hogy bármikor példaként lehet állítani a pályakezdők elé. Az alföldi erdőgazdálkodás sajátosságából, a rövid vágásfordulójú fafajok alkalmazásából adódóan sok erdőrészt már másodszor termel le, illetve ültet újra pályafutása alatt. Elhivatottságát mutatja, hogy a mai napig a kerülete szélén lévő erdészházban lakik.


Hazánk legritkább erdőtársulása

A 2000-es évek egyik legnagyobb volumenű projektje az erdészet életében a Nagykőrösi pusztai tölgyesek LIFE programban való részvétele. A pályázat a Duna-Ipoly Nemzeti Park, a WWF és Nagykőrös Város Önkormányzata által valósult meg 2006 és 2011 között, amelyben az erdészet erdőgazdálkodóként és a természetvédelmi kezelések kivitelezőjeként vett részt.

Magyarország egyik legritkább fás társulásának, a pusztai tölgyeseknek legnagyobb kiterjedésű maradványai találhatók itt. Ezek az erdők ökológiai szempontból kiemelt értéket képviselnek, kezelésükre, fenntartásukra mindig nagy figyelmet fordít az erdészet.

A homoki tölgyesek szárazabb változatát nevezzük pusztai tölgyesnek vagy más néven nyílt homoki tölgyesnek. A pusztai tölgyesek elterjedésének nyugati határa a Kárpát-medence. A nagykőrösi erdő a legnagyobb és legtermészetesebb állapotban megmaradt pusztaitölgyes-állomány Magyarországon. Homoki tölgyesekkel egykor a Nagyalföld és Kisalföld homokvidékein sokfelé nagyobb kiterjedésben lehetett találkozni, ma már csak maradványállományaik vannak, a nyílt változat alig lelhető fel.

nyuszt természetvédelem erdészet erdő
Sok védett emlősfaj, köztük a nyuszt is otthont talál a pusztai tölgyesekben

Hatos Tamás
erdészetigazgató
NEFAG Zrt.

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: