0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Ha rossz a kedvünk, a kutyánknak is az lesz

A kutyák sok mindent megéreznek. Azt már korábban is tudtuk, hogy kiszagolják az ember stressz-szintjét, de az is kiderült, hogy az ember lelki labilitása, stresszelése is kihat a kutya viselkedésére.

A Guardian számolt be egy angol állatorvosi egyetem kutatócsoportjának munkájáról, amelyben 18 kutya-gazda párosnál végeztek kísérletet. A kutyák megtanulták, hogy amikor a szakemberek egy ételes tálat egy adott helyre tesznek, az jutalomfalatot rejt, míg ha egy másik helyre, a tál üres.

A kutyák rövid időn belül gyorsabban közelítették meg azon a helyen lévő tálat, ahol a megszokott módon jutalomfalat várt rájuk, mint azt, ahol korábbi tapasztalataik alapján nem volt táp.

A kutatók ezután azt vizsgálták, hogy a kutyák milyen gyorsan közelítenek meg egy új, a két eredeti hely között elhelyezett tálat. A tálak gyors megközelítése a teszt szerint optimizmust jelentett (hiszen a kutyák jutalomra számítottak), míg ha lassan közelítették meg az új helyet, az pesszimizmust és negatív érzelmi állapotot jelzett.

Az ember lelki labilitása, stresszelése is kihat a kutya viselkedésére.

A kíséreltet többször is elvégezték úgy, hogy közben háromféle szagkörnyezetet hoztak létre a kutatók: az egyik esetben semmilyen szagnak nem tették ki a kutyákat, a másik kettőben pedig vagy egy matematikai feladat miatt stresszelő, vagy egy nyugtató hangokat hallgató ember izzadság- és leheletmintáit szagoltatták velük.

A vizsgálatok eredményei alapján a stresszre utaló szagminták hatására a kutyák óvatosabban közelítették meg a tálat, míg a nyugalmi állapotban lévő ember szaga nem váltott ki ilyen hatást.

A kutatók mindebből azt feltételezik, hogy a pesszimista, lassú megközelítés egyfajta energiatakarékosságot jelent, illetve a csalódás elkerülését. A kutatók szerint azért fontos megérteni, milyen hatást gyakorol a kutyák jóllétére az emberi stressz, mert ezt a tudást fel lehet használni például kísérő-, munka- és segítőkutyák kiképzésénél.

Ez is érdekelheti:

Emberi szemetet evő legyeket fejlesztenek

Kreiner Roland: Fókuszban a madarak

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: