Ezen nincs mit csodálkozni, több mint másfél évtized telt el a kezdetek óta, amikor Veress Sándor nánási gazda ötlete alapján Nyakas András helyet adott a rendezvénynek és azóta is évről-évre megtartják ezt az összejövetelt.
Az idén július 13-án tartották meg az aratófesztivált, amelyre 12 csapat érkezett, azért, hogy „versenyezzenek”. Maga a kézikaszás aratás ennek a munkának csak egy meghatározó részében volt uralkodó, azt megelőzően még sarlóval arattak az emberek, a legújabb korban pedig a digitalizáció minden eredményével felszerelt kombájnok dolgoznak. Nyakas András, mint házigazda évről-évre hangsúlyozza, hogy
A csapatok között kettő szerepelt Erdélyből. Az egyik a magyarszováti Hagyományőrzők, ők közvetlen Kolozsvár mellől jöttek el Hajdúnánásra. A nagyváradi Bihar Megyei Nyugdíjasok Margaréta Hagyományőrző csapata arra mutat bizonyságot, hogy nélkülük nem múlhat el egy ilyen jó hangulatú esemény. A hazai résztvevők pedig a környékből verbuválódtak. Kezdhetjük a sort a nánási Hajdú Bokréta Hagyományőrző Egyesülettel, majd következhet a téglási Bek Pál Kertbarátkör. A Radnóczi Ferenc Kertbarátkör és Gazdakör külön-külön csapattal érkezett a versenyre, míg a hajdúnánási Ezüstkor Nyugdíjas Egyesület az örökifjak képességeit tudta bebizonyítani. Ustrońból, a lengyelországi testvérvárosból színes népviseletben pompáztak a kicsit éltesebb csapat tagjai, de felismerhető volt a balmazújvárosi Ifjú Hagyományörzők csapata és a hajdúböszörményi Tessedik Sámuel Kertbarátkör arató brigádja is. A sort most zárhatjuk a Debrecen Csapókerti Kertbarátkör és a Kabai Kertbarátkör említésével.