A kukorica várható mennyisége az Ukrajnában tapasztalható rekordhőmérséklet és hosszan tartó hőhullám miatt várhatóan mintegy 6 millió tonnával csökkenhet – jelentette be az ukrán termelők szakszervezete.
Denisz Marcsuk, az ország legnagyobb mezőgazdasági termelői csoportjának, az Ukrán Agrártanácsnak a helyettes vezetője elmondta, hogy a rossz időjárás miatt
23,4 millió tonna kukorica
Az ukrán gabonakereskedők szövetsége (UGA) is pesszimista előrejelzést adott ki a múlt héten. A hőhullám miatt 2024-re vonatkozóan 23,4 millió tonnára csökkentették a kukoricatermésre vonatkozó várakozásukat, szemben a 2023-as 29,6 millió tonnával.
Bár a kormány kevésbé borúlátó, a mezőgazdasági miniszter a múlt hónapban azt mondta, hogy a legtöbb régióban a kései terméshozam akár 15%-kal is visszaeshet.
Orosz árstabilizálás
Oroszország nem tétlenkedik. A kormány 0,5 millió tonna gabonát különített el az állami gabonaalapból piaci intervenciók céljából 2024 második felében. Ezzel az árstabilitást kívánják fenntartani és ösztönözni a gazdákat készleteik értékesítésére.
Júniusban a belföldi gabonaárak Oroszországban tetőztek, majd az új betakarítás kezdetével folyamatosan csökkentek. Ennek ellenére sok gazdálkodó visszatartja készleteit a jobb árak reményében, ami bizonytalanságot okoz a malmok számára. Ez a bizonytalanság az orosz pékszövetség adatai szerint április óta 20-30%-os lisztár-emelkedéshez vezetett.
„A gabona felszabadítása az intervenciós alapból a malmok számára a nyersanyagárak stabilizálását szolgálja. Ez hozzájárulhat a lisztárak stabilizálásához, sőt, esetleg még csökkentéséhez is” – mondta Igor Szviridenko, az Orosz Liszt- és Gabonavállalkozások Szövetségének munkatársa.
Az IKAR tanácsadó cég szerint a búzatermelés csökkenő, sőt negatív jövedelmezősége sok gazdálkodót arra kényszerít, hogy visszatartsa készleteit. Egy piaci forrás a Reutersnek elmondta, hogy a kormány döntése egyben jelzés is a gazdáknak, hogy most kezdjék el az értékesítést.
További érdekességek: