Az öntözés elkerülhetetlen. Már jó ideje nincs számottevő csapadék, a hőmérséklet magas, itt az aszály. A kert gyepfelülete nagyon igényli ilyenkor a vízpótlást, ám néhány szabály betartásával, akár a fűnyírás rendszerességének, magasságának helyes megválasztásával is tehetünk annak érdekében, hogy a gyepalkotók jobban elviseljék a szárazságot. Legjobb persze, ha öntözünk…
Ésszerű öntözéssel az aszályos időszakban könnyebben elkerülhetők lesznek a kerti gyepet csúfító sárga, kiégett foltok. Magyarországon átlagosan éves szinten 500 mm csapadék esik. Az egyes országrészekben ettől az átlagtól tapasztalhatók eltérések, ám a csapadék kedvezőtlen eloszlása minden vidékünkön jellemző. A csapadék jelentős része a téli hónapokban hull ám ekkor az csak a talaj víztartalékát emeli, hiszen az alacsony hőmérséklet miatt a növények akkor nem tudják hasznosítani. A nyári forróságban azért jön jól az öntözés, mert akkor amikor pont kellene, általában nincs csapadék. Öntözés nélkül – a természetes csapadék mennyiségét és eloszlását figyelembe véve – csak rét, legelő és külterjes gyep tartható fenn. Ahhoz, hogy a fű egész nyáron zöldelljen, további 400-500 mm öntözésre van szükség.
Hatékony öntözés
A gyep öntözésére legalkalmasabbak a késő esti órák. Ekkorra már lehűl a levegő, az éjszaka folyamán pedig a csökkent párolgás eredményeképp jobban hasznosul a víz. A kora reggeli időszak is alkalmas az öntözésre, ilyenkor szélcsendesebb az időjárás, de a fűféléknek kevesebb idejük marad hasznosítani a kapott öntözővizet. Ugyan vizsgálatok támasztják alá, hogy a napközben, nagy hőségben történő öntözés sincs káros hatással a gyepekre, ám ekkor jóval nagyobb a párolgási veszteség.
Az egy alkalommal kijuttatott vízmennyiség esetén az 500 liter/m2 a maximális határérték, ennél nagyobb mennyiségben már nem használ, hanem inkább árt az öntözés. Túl nagy vízadagnál azon túl, hogy pazaroljuk a vizet tömörítjük, levegőtlenné tesszük a talajt, a tápanyagok kimosódását, a gyökérzóna alá süllyedését idézzük elő, valamint a kaszálások számát is szaporítjuk.