Minden növényen aktívan szaporodnak és táplálkoznak a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványospoloskák. Szívogatásuk és szaporodásuk a még zöld levelekre és a bimbókra, terméskezdeményekre, valamint az érő termésre koncentrálódik. Az amúgy is szenvedő növényeken még látványosabbak a tünetek.
Almában továbbra is alacsony a varasodás- és a lisztharmatfertőzés veszélye, kivéve a csapadékot kapott ültetvényeket. Megnövekedett viszont a moníliával fertőzött gyümölcsök száma a napégés, a jégverés és a rovarkártevők miatti sebzések nyomán. Az almamoly rajzása folyamatos, kissé csökkenő tendenciát mutató. Az érőfélben levő alma- és körtefajtákon erősödik a darazsak okozta kártétel, akárcsak a zsendülő szőlőfürtökön. Továbbra is intenzíven terjed a lombkoronában a vértetű, a hatékony védekezést akadályozza a teljes kifejlettségű lombkorona.
A cseresznye- és meggyfákon eső hiányában tart az idő előtti lombhullás, ami elsősorban élettani eredetű, de közrejátszik a sztigminás és blumeriellás levélbetegség is. Amennyiben erősödik a fertőzés, az megbetegítheti a rügyeket is. A szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatosan tart, de enyhén csökkenőben van.
Folyamatosan érnek a korai szőlőfajták. A lisztharmat terjedése a lombozaton figyelhető meg, akárcsak a peronoszpóráé, ami a hajtásvégek fiatal leveleit fertőzi, amennyiben ezt a nedvességi viszonyok megengedik. A tömött fürtű fajtákon már láthatóak a szürkepenészes rothadás tünetei, ezért fertőzésveszélyes körülmények között indokolt lehet a védekezés, az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartása mellett.
Mérsékelten, de rajzik a selyemfényű puszpángmoly. A kártevő alacsony létszám mellett is képes sok utódot produkálni, ezért feltétlenül fontos a lárvakelés kezdetének megfigyelése. kártevők
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara