0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. május 13.

Ukrajna minimumárat vezet be a gabonára – veszélyben az export?

Ukrajna jóváhagyta a gabonaexport minimumárait, ami megzavarhatja a kereskedelmet és kockázatot jelenthet a piaci szereplők számára.

Ukrajna most véglegesítette azt a sokat vitatott rendszert, amely az ország legfontosabb gabona- és olajosmag-exportjára vonatkozó minimum árakat szabályozza. A kormány bejelentése szerint a terv célja a piac stabilizálása és a gazdasági visszaélések megakadályozása, de a gabonakereskedők már most aggódnak, hogy az új szabályok alaposan felboríthatják az exportfolyamatokat és az egész kereskedelmi rendszert.

Az ukrán vezetés azért döntött az árminimumok bevezetése mellett, mert a háború okozta piaci torzulások miatt egyre többen próbálták meg mesterségesen alacsony áron kivinni az árut az országból, elkerülve ezzel az adófizetést.

Az így szerzett haszon pedig nemcsak az ukrán gazdaságot károsította, de a helyi piacokon is jelentős zavarokat okozott.

búza, ukrajna

Bár az új szabályok már a küszöbön állnak, még mindig nem teljesen világos, hogy pontosan mikortól lépnek hatályba.

A szabályozás az ukrán export egyik legfontosabb szegmensét, a búza, kukorica, napraforgóolaj, szójabab és repce szállításait célozza, amelyek az ország legnagyobb bevételi forrásai közé tartoznak. Az új mechanizmus szerint a minimálisan megengedett exportárakat az állami vámszolgálat adatai alapján, az előző hónap szállítási feltételeit figyelembe véve, 10%-os árengedménnyel számítják ki.

Ukrajna ezzel veszélyeztetni az exportot?

Az Ukrán Gabonaszövetség (UGA) szerint az új szabályozás komoly kockázatokat jelenthet az ukrán export számára. A minimális árak bevezetése az export felét is veszélyeztetheti. Tönkreteheti a határidős szerződések rendszerét, és jelentős bizonytalanságot okozhat a piacon, különösen az exportőrök kötelezettségeinek teljesítésében és a gabonavásárlásokban.

Továbbá, a szövetség figyelmeztetett arra is, hogy

sok vállalkozás bankhiteleket vett fel, amelyeket határidős szerződésekkel biztosítottak. Ha ezek a szerződések megszűnnek vagy nem teljesülnek, a gazdák nem tudnak új hiteleket felvenni, ami tovább rontja az ágazat helyzetét.

Ukrajna most komoly döntést hozott, amellyel a gazdasági visszaélések megakadályozását célozza. Az új rendszer bevezetése azonban komoly kihívások elé állíthatja a piac szereplőit és az egész kereskedelmi rendszert. Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy a piac hogyan reagál az új minimumárakra. És sikerül-e stabilizálni az ukrán gabonaexportot a mostani, nehéz időkben.

További érdekességek:

Újra vámmal érkezhet ukrán méz az unióba

Gabonatermesztés: fény az alagút végén?

Forrás: Reuters

Magazin ajánló: