Miután hónapok óta biztonságosak a vízi úton kialakított szállítási folyosók, az ukrajnai fekete-tengeri kikötők hatalmas terményraktárai mostanra kiürültek. A gabonasilók készek az új termés fogadására. Az országban, akárcsak annak legnyugatibb megyéjében, Kárpátalján is túljutottak a kalászosok betakarításának a félidején.
– Két kudarcos évet tudhatunk magunk mögött, így nincs mit csodálkozni azon, ha vidékünkön jelentősen lecsökkent a megművelt földterületek nagysága – magyarázza az Ung-vidéki Kisgejőcön élő Kovács Árpád falugazdász, aki maga is több hektáron termel különböző gabonaféléket. – A fiatalok jelentős része vagy a fronton, vagy a határ túloldalán, az idősebbeknek pedig, legalábbis én úgy látom, elvette a kedvét a gazdálkodástól a sok-sok bizonytalansági tényező. Tavalyelőtt a hatalmas méretű aszály, az elmúlt évben pedig a termény elfogadhatatlanul alacsony felvásárlási ára okozott komoly pénzügyi veszteségeket.
Mindez önkéntelenül is magában hordozza a maradékelv érvényesülését. A túlnyomó többség az előírtnál kevesebb műtrágyát használt, számos esetben elmaradt a kártevők elleni védekezés, s az is gyakran előfordult, hogy nem fémzárolt minőségi vetőmagot juttattak a talajba. Szerencsére kedvező időjárási körülmények között zajlik az aratás, a kombájnok olyan nedvességtartalommal csépelik ki a szemeket, amely már nem igényel utólagos szárítást.
– Sajnos az árpából, búzából elért 25-30 mázsás hozamok messze nem fedezik a termesztésükre fordított költségeket – összegzi az ugocsai Tiszahát gazdáinak véleményét Oroszi József, a térség polgármestere. – Májusban, júniusban errefelé rengeteg eső hullott, és ez negatívan befolyásolta a kalászképződést. No meg számos helyen ázásfoltok keletkeztek, és néhol gombabetegség is felütötte a fejét. Jó hír viszont, hogy az árpa iránt megnőtt az érdeklődés a helybeli sertéstartó gazdák körében. Jelenleg 6500 forintnak megfelelő hrivnyát kínálnak a termény mázsájáért, ami 25 százalékkal magasabb ár, mint a tavalyi. Pedig még a nagybani felvásárlás el sem kezdődött. Ehhez valószínűleg meg kell várni a kalászosok betakarításának a végét. Sok helyről kapunk különböző információkat.
Kissé előre tekintve: nálunk a kukorica egyelőre mindenütt ígéretesnek mutatkozik.
Ifj. Plátku Andrással Makkosjánosi határában, a Csáky-dűlőben egy kombájn árnyékában beszélgetünk.
– Itt állunk ennek a szép búzatáblának a szélén, és úgy döntöttem, hogy nincs értelme tovább várni – mondja a fiatal gazda. – Belátom, ahol a vetést felnőtte a gyom, ott bizony még kell néhány nap ahhoz, hogy elinduljon az arató-cséplőgép. Ezen a parcellán több mint öttonnás hozamra számítok, és ennek érdekében mindent meg is tettünk.
Adjunk meg mindent a termesztésre kijelölt részlegeknek, és akkor jön a várt eredmény. Most már csak arra lenne szükség, hogy a levágott termés egy részét megfelelő áron tudjuk értékesíteni.
Idefelé jövet szép zabtáblákat láttam…
– A zabnak kedvezett az időjárás, hisz a vetés után folyamatosan történt a nedvesség utánpótlása, és érdekes módon idén a csiga sem gyötörte meg a szárakat. Ez máskor jelentős károkat tud okozni. Úgy tapasztaltam, hogy a környékünkön a borsó is jól fizetett. Annak levágása is megtörtént.
Végül is mi volt a gond az őszi árpával, ami a legtöbb helyen gyengén, 2,5-3 tonnájával fizetett?
– Meglátásom szerint az árpa nem szereti az olyan hómentes teleket, mint amilyen a tavalyi volt, hisz ilyenkor az éjszakai fagy könnyen megszaggatja a növény gyökérzetét. No és nagyon fontos a tápanyag-utánpótlás, ami az elszabadult műtrágyaárak miatt nem volt egyszerű.