0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Zöldségek a konyhára: „tudjuk, hogy egészséges alapanyagokból készülnek az ételek”

Bucsután komoly Start közmunkaprogram zajlik, ennek keretében jelenleg hét fő dolgozik a településen. Amellett, hogy az összes közterületi munkát elvégzik, mezőgazdasági, kiskerti tevékenységet is folytatnak, fóliában és szabad földön is termelnek.

Kucséber József, az alig több mint kétszáz lelkes település polgármestere elmondta, fontosnak tartották, hogy a programot beindítsák, mert úgy látták, az a falu önkormányzatát, valamint a lakosságot egyaránt jól szolgálja majd. Mára kiderült, igazuk lett. Bucsuta központi helyén ott áll két hatalmas fóliasátor, s persze a kert, ahol minden olyan zöldség megterem, amire a konyhában szükség lehet.

Kucséber József
Kucséber József: a kert és a fóliák a település konyháját, így a lakosságot finom és egészséges zöldségekkel látják el

– A program 2016 óta működik nálunk, és a létét mindenki mindig komolyan vette. Talán ezért is tudtuk sikerre vinni – fogalmazott Bucsuta polgármestere, hozzátéve, szívfájdalom, hogy a falvak többségében ma már alig termelnek, és szinte az állattartás is teljesen megszűnt. A falvak az elmúlt évtizedekben hatalmas változásokon mentek keresztül, s egyáltalán nem mondhatom, hogy teljesen jó az irány. Mindenki tudja, hogy megváltoztak az élet- és munkakörülmények, s ezzel együtt a fogyasztási szokások is. Annak idején nem volt udvar, ahol ne lettek volna háziállatok. Sok helyütt álltak az istállóban szarvasmarhák, s kivétel nélkül mindenhol tartottak disznókat, a baromfiról nem is beszélve. S akkor még nem is említettem a háztáji kerteket, melyek nemcsak a zöldségfélékről szóltak, hanem a gabonákról is, például a kukoricáról. Mára szinte teljesen megszűnt mindez. Néhány helyen baromfi talán még akad, más haszonállat egyáltalán nem.

A kiskertek esetében valamivel még jobb a helyzet, az idősebbek még művelgetik a területeiket, de leginkább már csak a zöldségfélékre koncentrálnak. A fiatalok nem foglalkoznak az egésszel.

Ők másból élnek, inkább megveszik a kész kajákat vagy az ételek hozzávalóit a boltokban. Még úgy is, hogy a legtöbben tudják: azok nem olyan minőségűek, mint a háziak. Sajnos a kiskertekhez hasonló a helyzet a szőlőkkel, a területeket nem művelik, sokkal inkább elhagyják. Azt látni, hogy ez a helyzet nem is javul majd, inkább tovább romlik. Ezt azért mondom el, mert a közmunkaprogrammal megteremtettük annak lehetőségét is, hogy visszahozzuk az egészséges, régi ízeket idéző zöldségeket. Be kell vallani, hogy – bolti termények ide vagy oda – ezeket igenis értékelik az emberek. Tulajdonképpen a nulláról indultunk, ki kellett alakítanunk a helyet, ahol termelni tudunk. A jelenlegi területünk helyén igazi dzsungel volt, a közmunkásaink azt kitisztították, majd ott építették fel a két sátrat. A munka minden fázisát – a keretektől a betonlapok elkészítéséig – ők maguk végezték. Nem volt kis munka, de már akkor láttuk, hogy várják a végeredményt, s mindent megtesznek azért, hogy a zöldségeskert elkészüljön, és jó termést hozzon. A kezdetektől szívvel-lélekkel gondozzák a területet, ez jól látszik a termés mennyiségén és minőségén egyaránt.

A fóliákban számos zöldséget termesztenek: paprika, paradicsom, uborka, hagyma, burgonya, bab, sárgarépa, zöldség szerepel a sorban. Mindezt a Gondozási Központ konyháján használják fel. Ami nem fogy el, azt savanyítják, elteszik.

Kucséber József hangsúlyozta: a konyha fontos szerepet tölt be Bucsuta életében, mindennapjaiban. Éppen ezért törekedtek rá, hogy felújítsák a létesítményt.
Jól kihasználják a fóliasátrat

– Az épület rekonstrukciójával már korábban is próbálkoztunk, akkor azonban a pályázatunk nem járt sikerrel, akadt kritérium, amiben nem tudtunk megegyezni a kiírás irányító hatóságával. Nem adtuk fel, újra próbálkoztunk. A Széchenyi Terv Plusz Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 23,51 millió forintot nyertünk, az összeggel orvosolni tudtuk a fennálló problémákat – tette hozzá. – Szinte minden részhez hozzá kellett nyúlni annak érdekében, hogy az épület megfelelő állapotba kerüljön.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: