A hőhullámok negatívan befolyásolják a poszméhek szaglását, így a beporzás hatékonysága is jelentősen csökken – állapította meg egy új tanulmány.
A németországi Würzburgi Egyetem kutatása szerint a beporzást végző méhállomány egyébként is csökken a klímaváltozás miatt, valamint az élőhelyük is szűkül az emberi terjeszkedésnek köszönhetően. Ezt tetézi az egyre gyakoribbá és hosszabbá váló hőhullámok negatív hatása, ami miatt a poszméhek esetében szagláscsökkenést figyeltek meg.
A kutatók a kísérlet során a földi- és a mezei poszméheket vizsgálták, összesen 190 példányt. Az egyedeket egy csőbe helyezték, ahol 40 fokos hőséget idéztek elő 3 órán keresztól. A méhekre ezután elektródákat helyeztek, és különféle virágok illatanyagaira adott reakcióikat vizsgálták.
Ez szignifikáns különbséget mutatott, egyes példányok esetén akár 80%-ot is visszaesett a szaglási képesség a hősokk előttihez képest.
A beporzás hatékonysága később sem javul
Ami még aggasztóbb, hogy a méhek szaglása sok esetben akkor sem tért vissza, ha a kísérlet után 24 órán át hűvösebb hőmérsékleten tartották őket a kutatók.
A kutatók szerint más méhfajok is hasonlóan reagálhatnak a melegre.
Az utóbbi hónapokban Magyarországon sem volt ritka a 40 fok közeli csúcshőmérséklet, amiből érezhetően egyre több jut egy-egy nyári időszakra. A kutatás eredménye alapján ezek a hőhullámok nagyobb hatással vannak a növényekre, mint gondolnánk.