A rendezvény sikerének egyik titka, hogy a magyar agrárium szereplői nem csak az online világról képezik tovább magukat, szeretik a személyes találkozást, a közvetlen szakmai impulzusokat. A föld illatát, egy gépbemutató hangulatát vagy egy lovas-show élményét más nem tudja visszaadni.
„A Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok a kezdetek óta elkötelezett a kiállítás mellett, idén 30 hektáros terület áll rendelkezésre, hogy az újdonságokat bemutassák, hogy ne csak a szakma, hanem a fiatalok is megtalálják az érdeklődésükre számot tartó programokat”- hangsúlyozta köszöntőjében Haál Gábor.
A Ménesbirtok igazgatója hozzátette, a fajtabemutatón 38 kukorica és 14 cirok hibrid várja az érdeklődőket, a gyakorlati gépbemutató idén a forgatás nélküli talajművelésre fókuszál, a szakiskolai napon 26 oktatási intézmény mintegy ezer tanulóját várják. A rendezvényt a NAK, az aktuális témákat feldolgozó konferenciái, az Országos STIHL Fakitermelő Bajnokság döntője színesíti, de bejárható a Shagya-arab ló születésének helye is.
– mondta köszöntőjében Zászlós Tibor. A NAK alelnöke kiemelte az ország egyik legrégebbi seregszemléje 20 ezer négyzetméteren, mintegy 200 kiállítót sorakoztatott fel, hogy bemutassa a legújabb technikai és technológiai innovációkat.
Gyuricza Csaba köszöntőjében felhívta a figyelmet, a magyar agráriumban elindult a generációváltás, ezért is fontos, hogy minél több képzett fiatal kerüljön a szakmába.
A MATE rektora rámutatott, az egyetemen folyó képzések különösen kelendőek voltak a felsőoktatási intézményt választók körében.
Felgyorsult a klímaváltozás, nincsen mire várni, változásokra van szükség a fejekben és a technológiák területén egyaránt. Az intézményvezető kiemelte, az év végéig aszálystratégiát dolgoz ki az egyetem, ami útmutatót jelent nem csak a gazdák, hanem a döntéshozók számára is.
„A Bábolnai Gazdanapok nem csak a jelen vívmányainak bemutatását vállalta fel, de a jövő tervezésének színtere is. Környezeti és társadalmi kihívások sorozata előtt állunk, éppen ezért szoros együttműködésre van szükség a szakmai szervezetek, az oktatás, a kutatás szereplői és a gazdák között”- hangsúlyozta Jakab István. A MAGOSZ elnöke hozzátette, az agráriumra úgy kell tekintenünk mint lehetőségre, akik élelmiszert termelnek és vigyáznak a környezetükre.
Nagy István agrárminiszter megnyitó beszédében felhívta a figyelmet, a Bábolnai Gazdanapok a mezőgazdaságban dolgozók számára igazi ünnepnap, neve összeforrt az agrárium fejlesztésével, az innovációk bemutatásával. Lehetőség arra, hogy egy pillanatra megálljunk, s megvizsgáljuk, hol állunk, de beszéljünk a jövőnkről is.