0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Háziállatokkal jobb az élet – okos ól kezdőknek is

Egyre gyorsabban változó világunkban a vidéken élők szokásai is megváltoznak, egyre többen költöznek ki az agglomerációjába. Az új építésű kertes házakban már nincs, a régebbi házaknál pedig megszűnt az ólak szerepe.

Modern ól és könnyű állattartás, ebben utazik egy brit cég. Az emberek új életmódjához már nem felelnek meg a korábbi baromfiudvarok, ugyanakkor az állattartás iránt – akár háztáji, akár hobbijellegű – továbbra is nagy az érdeklődés.

Fotó: OMLET

A cég megoldása mindent tartalmaz, ami ahhoz kell, hogy a csirketartás szórakoztató és egyszerű legyen. A csirkeólak volieres rendszerűek, moduláris felépítésűek, formatervezettek. Számos kiegészítő révén a tartási folyamatok automatizálhatók, a kor elvárásainak megfelelően okostelefonról vezérelhetők.

Fotó: OMLET
A koncepció alapja tehát az a felismerés, hogy a modern életvitel során új elvárásokat támasztanak a hobbi/kisebb háztáji állattartás felé is az emberek.

Ennek megfelelően a brit cég olyan rendszert rakott össze, ami például könnyen szétszedhető, nagynyomású mosóval mosható. Praktikus használatnak köszönhetően a családok legkisebb tagjai számára is élményt nyújtanak. A formatervezése pedig illeszkedik a most divatos kerti bútorok sorába.

Az emberek kényelmi igényei fontosak voltak a tervezés során, de a cég vezetője szerint valójában csak másodlagosak a baromfi élettani szükségletei mellett.

Hosszas tervezés és tesztelést követően alakult ki a mostani megoldás. Itt nemcsak a fészkeket, vagy a padozatot alakították ki a tyúkok igényeire. A ketreces kifutóban is számos ülőrúd, hinta, vagy alternatív etetőkosár helyezhető el.

Ól és ketrec több méretben

Az 2-3 egyedes mérettől a 10-11 férőhelyes ólakig választható ki a család igényeinek megfelelő rendszer. A legkisebb rendszer 339, a legnagyobb 2049 fontba kerül, ami jelenlegi árfolyamon számolva 157 ezer és 950 ezer forint között mozog. Nem kevés, de ha az angliai átlagkeresethez viszonyítjuk, akkor teljesen elfogadható. Hogy mennyire sikeres a koncepció, azt az is mutatja – a jelentős megrendelésszámon felül –, hogy a csirkeólak mellett már elérhető a nyulak számára kifejlesztett rendszer, és folyamatban van hasonlóan dizájnos méhkaptár is.

Fotó: OMLET

Hogy ez a fajta formatervezett, hobbi/kisebb háztáji kisállattartási rendszer mennyire tud elterjedni, akár hazánkban is, az kérdéses.

De az, hogy vannak, akik időt, pénzt és energiát fordítanak arra, hogy a modern életünknek is részei lehessenek a csirkék, nyulak, az mindenképpen dicséretes.

Sok családnál már csak mesélnek a nagyszülők arról, hogy milyen volt, amikor ők még állatokat tartottak. Ha ezt az élményt az ipari formatervezés, az állatjóllét figyelembevételével csak kicsit is vissza tudja hozni a mai családok és gyerekek számára, már megérte.

Galambászat: negyvenöt év a nagydorogi egyesületben…

Digitális forradalom a nyúlhústermelésben

Forrás: magyarmezogazdasag.hu