0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Németországban már tízből nyolc települést érint valamilyen időjárási szélsőség

A Közép-Európa kiterjedt területeit érintő áradások ismét rávilágítottak, hogy ma már alig van olyan település, amelyik biztonságban lenne a szélsőséges időjárástól. Ugyanakkor csak kevés helyen rendelkeznek világos tervvel a megelőzést illetően.

Az agrarheute.com portál cikke a németországi szövetségi környezetvédelmi ügynökség tanulmányát idézte, amely a teljes országot lefedő több mint ezer önkormányzat (kerületek, városok, községek, önkormányzati társulások) megkeresése alapján megállapította, hogy Németországban

2014 és 2024 között tízből nyolc közösséget érintett a szélsőséges időjárás valamilyen formája: árvíz, aszály vagy hőhullámok.
Fotó: Pixabay

A klímaváltozással mindezek valószínűsége tovább nő, ugyanakkor csak kevés önkormányzat rendelkezik világos tervvel a helyzet kezelésére, állapította meg a környezetvédelmi ügynökség.

Eredetileg majdnem ötezer önkormányzatot kerestek fel, hogy vegyenek részt a felmérésben, közülük végül 1062 válaszolt a környezetvédelmi ügynökség kérdéseire, de ezek az összes szövetségi tagállamot lefedik. Mindössze 16 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy eddig elkerülték az említett szélsőségek, 77 százalék pedig egyértelműen megerősítette, hogy volt dolga az elmúlt tíz évben a klímaváltozás valamilyen negatív következményével: leggyakrabban heves esőzéssel, elhúzódó hőhullámokkal és aszályokkal.

A következmények sokrétűek: a magas hőmérséklet és a nagy hőingadozás károsíthatja az utakat és a vasúti pályákat, a heves esőzések alámoshatják az utakat, hidakat és vasúti töltéseket, az ivóvízellátásra pedig mind a hosszan tartó aszályos időszakok, mind a heves esőzések hatással vannak. És akkor a hőség okozta halálesetekről és az árvizek áldozatairól még nem is beszéltünk.

Mindezen tapasztalatok ellenére a megkérdezett önkormányzatoknak eddig csak mintegy 12 százaléka dolgozott ki koncepciót az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra (igaz, 23 százalékuk dolgozik jelenleg a megfelelő terveken, és 31 százalékuk más stratégiai tervekben figyelembe vette az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást).

A július 1-je óta hatályos klímaadaptációs törvény kötelezi a szövetségi, a tartományi és a helyi önkormányzatokat, hogy stratégiákat dolgozzanak ki a klímaváltozás következményeinek kezelésére. Ám a felmérés szerint az önkormányzatok több mint kétharmadánál hiányoznak ehhez a pénzügyi és a személyi feltételek.

Emellett gond az is, hogy rendkívül összetett, számos különböző szakterületet – például a várostervezést, a zöldterületeket, az infrastruktúrát, az egészségügyet stb. – érintő kérdésről van szó, a szükséges tárcaközi együttműködést pedig gyakran nehéz megvalósítani, olvastuk az agrarheute.com friss cikkében.

Ez is érdekelheti:

Határellenőrzés Németországban: „minden dugóban töltött óra 100 euróba kerül”

Középpontban az aszály okozta károk, a termelők védelme

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: