Minden korosztály számára érdekes programokat ígér az SZTE Mezőgazdasági Kar az idei Kutatók Éjszakáján.
Nyitóprogramjuk a „Mozaikok a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum éveiből – Bepillantás a levéltári forrásokba” címmel, a levéltári iratanyagokra támaszkodva elevenítik fel a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum történetét. A szimpózium négy előadása az 1960-as évek hódmezővásárhelyi oktatásába, a Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum életébe enged bepillantást.
A „Tedd színesebbé a mindennapokat céklával” című foglalkozáson a különböző cékla-termékekkel ismerkedhetnek meg a látogatók. A „Banán smoothie – DNS kivonása növényi sejtekből” című programon egyszerű eljárással vonhatnak ki a banánból DNS-t a látogatók. A folyamat néhány általános lépést foglal magában, beleértve a csiszolást, a szűrést, a kicsapódást és az extrakciót.
Az egy órás drónbemutatón a résztvevők részletesen megismerhetik a Mezőgazdasági Kar által oktatási és kutatási célokra alkalmazott drónt. A program során bemutatásra kerülnek a drón különböző repülési módjai, így a manuális vezérlés mellett az automata navigációs rendszereket is megvizsgálhatjuk. A résztvevők közvetlen betekintést nyernek a drón fedélzetén található nagy felbontású RGB kamera és hőkamera funkcióiba, amelyek kiemelkedő szerepet játszanak a precíz mezőgazdasági felmérésekben és a környezeti monitorozásban. A bemutató során külön hangsúlyt fektetnek ezeknek a technológiáknak az oktatásban és a tudományos kutatásokban rejlő előnyeire, bemutatva, hogy miként javíthatják ezek az eszközök a termelés hatékonyságát és segíthetnek a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjesztésében.
Az érdeklődők továbbá részt vehetnek az „Érdekes vidék! Vidéki érdekességek!” című programon, vagy akár a „Hungarikumok testközelből” című kvízzel egybekötött kiállításon is új ismereteket szerezhetnek.
Tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket a hódmezővásárhelyi különlegességnek számító Trófea teremben, ahol egyúttal a vadhús szerepével is megismerkedhetnek a vadgazdálkodásban.
Idén ismét jelentkeznek a „Tejút – a tehéntől az asztalig, az Alkalmazott kórbonctan, vagy a Gyógytea-kóstolás” című népszerű programjaink. A „Rejtélyek Bociországban” címmel a kisüzemi tejtermelést és tejfeldolgozást ismerhetik meg a látogatók, női szemmel. Az „Állati jó falatok” című foglalkozáson megtanulhatják az érdeklődők, hogy hogyan készítsenek jutalomfalatot kis-, és nagy kedvenceinknek. A többi között az érdeklődők nyomon követhetik majd azt is, hogy „Honnan jön, hová tart a pollen”.
Az illóolajok változatos illatúak, a parfümök friss, édeskés vagy éppen fűszeres jellegét adják. Az illatkompozíciók ma már nem csak a test illatosítására, de lakásterekben, ünnepek hangulatának kialakítására is divatosak. A program kis létszámú csoportok fogadására alkalmas, kötetlen beszélgetésre, ismeretterjesztésre, szagolgatásra ad lehetőséget. Az illatok megismerése közben létszámtól, érdeklődéstől függően mesélnek az illóolajat adó fajról, arról, hogy honnan származik, esetleg hol termesztik, melyik részéből állítják elő az illóolajat. A látogatók tetszés szerint kiválaszthatnak 4-6 illóolajat, és az üvegcsékbe saját keverésű illóolaj-kompozíciót készíthetnek, amit magukkal vihetnek.
A tavalyi siker után ismét jelentkezik idén az „Akvapónia a gyakorlatban” című állomás is, ahol az érdeklődők előadás keretében ismerhetik meg az akvapónia működési elvét, a halak és növények telepítésének szabályait, majd megtekinthetik az intézményben működő akvapóniás rendszert.
Kutatók Éjszakája – 2024. szeptember 27 – 28. (kutatokejszakaja.hu)
Ez is érdekelheti:
Macskakőből varázspor a gazdáknak?
Forgatás nélküli művelés: a jövő mezőgazdasági trendjei a Bábolnai Gazdanapokon