A Magyarországon élő denevérfajok télen visszavonulnak, mivel ilyenkor a táplálékul szolgáló rovarok is kisebb számban fordulnak elő. Olyan búvóhelyet keresnek maguknak, ahol zavartalanul tölthetik a hidegebb évszakokat. Mikor a denevérek téli álmot alszanak, a testhőmérsékletük megközelíti a levegő hőmérsékletét (akár 5-8 Celsius-fokra is lehűlhetnek), a légzésük és szívverésük nagyon lassúvá válik (percenként 1-szer, 2-szer dobban szívük). Ebben a hibernációs állapotban erősen lecsökken az anyagcseréjük, de csak így képesek az ősszel felhalmozott pár gramm barna zsírszövetből átvészelni a táplálékszegény időszakot.
Ez utóbbi esetben nem tudnak mélyen hibernálni, és több energiát veszítenek, amit nem tudnak pótolni. Így nagyobb eséllyel pusztulhatnak el a tél folyamán. Erre az úgynevezett „panel denevérek” jelensége a tipikus példa. A fűtött épületekben felszínes a hibernáció, ezért lehet még télen is hallani a cirregésüket a lakótelepeken. Ezek az állatok azután sok esetben erősen legyengülve kerülnek emberkézre. Ha télen felriasztjuk őket, az végzetes is lehet, mivel felélhetik a hideg télre eltartalékolt zsírfelesleget.
A hatályos törvényeknek megfelelően a szakemberek azt kérik, hogy ha valakit nagyon zavar az állatok jelenléte, vagy épületbontás, felújítás, szerelés, esetleg korhadt fa kivágása közben denevérekre bukkan, semmiképpen ne próbáljon „megszabadulni” tőlük. Hiszen ha zavarás (például kiviteli munkák) során megsérülnek vagy elpusztulnak az egyedek, az nem csak a természetvédelmi törvényt sérti, de
Ha mégis ilyen helyzetbe kerülne, mindenképpen értesítse az illetékes nemzetipark-igazgatóságot, akik segítenek a lehetséges megoldás megtalálásában!
Ez is érdekelheti: