0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 6.

Helene az amerikai baromfiiparban is pusztított

A Helene hurrikán nemrégiben az USA-ban négy államot sújtott. A halálos áldozatok száma meghaladja a kétezret, hatalmas pusztítást okozott. Egyebek mellett számos baromfifarmot és feldolgozóüzemet megrongált és/vagy áramkimaradásokat okozott.
A 2024 szeptember végi Helene hurrikán az Egyesült Államok legutóbbi fél évszázadának második legtöbb halálos áldozatot követelő trópusi vihara volt
Forrás: NASA archive

A Helene hurrikán Florida, Észak-Karolina, Dél-Karolina és Georgia államokat sújtotta. Ezek közül Georgia és Észak-Karolina az USA legnagyobb baromfitermelő államai közé tartoznak. A két államban a Helene viharban madarak pusztultak el az erős szél és az áradások által megrongált épületekben. További állományok pusztulását okozták és okozzák az áramkimaradások, amelyek miatt leállt a takarmány- és vízellátó rendszer az istállókon belül, illetve más gondok mellett a takarmányszállítás is akadozik az útkárok miatt.

Költségek Georgia államban

A Bloomberg jelentése szerint Georgia állam arra számít, hogy a Helene drágább lesz, mint a Michael hurrikán, amely 2018-ban 2,5 milliárd dollár (2,27 milliárd euró) mezőgazdasági kárt okozott. Brian Kemp, Georgia állam kormányzója bejelentette, összesen 107 baromfitelep „sérült meg vagy semmisült meg teljesen” csak ebben az államban.

Az állam mezőgazdasági biztosa kijelentette, hogy

„Georgia-szerte több száz mezőgazdasági üzem jövője bizonytalan… [Helene] nem is jöhetett volna rosszabbkor a gazdáink és termelőink számára, akiknek már így is szembe kell nézniük a nettó mezőgazdasági jövedelem rekordokat döntő csökkenésével, amelyet az infláció, a magas inputköltségek, a munkaerőhiány, a globális verseny és az alacsony nyersanyagárak okoznak”.

A biztos azonnali szövetségi támogatást kért.

Forrás: MMG archívum

A pusztítás részletei

A Wayne-Sanderson Farms georgiai Moultrie-ban található baromfifeldolgozó üzeme szeptember 30-án, hétfőn leállt, míg a vállalatnak a georgiai Pendergrassban és az észak-karolinai Dobsonban található tenyésztelepein is működési zavarokat okoztak a kisebb áradások és az útviszonyok.

A vállalat képviselője arról számolt be a WATT Global Media-nak, hogy a termelést támogató csoportjaik a helyi farmpartnerekkel együttműködve biztosítják, hogy a generátorokhoz üzemanyag álljon rendelkezésre, és szükség esetén bármilyen más segítséget is megadnak.

„Az elektromos áram megszűnése … arra késztetett minket, hogy bezárjuk a Moultrie-i feldolgozóüzemet, amíg a „helyi georgiai áramszolgáltató helyre tudja állítani az áramellátást”.

Az áramellátás helyreálltával az ottani takarmánygyár a helyi útviszonyokkal „megküzdve” folytatta a környékbeli gazdaságok ellátását.

Szeptember 28-án a JBS tulajdonában lévő két georgiai Pilgrim’s Pride üzemet leállították, és a vállalat tulajdonában lévő különböző gazdaságokban számos állomány pusztult el a viharkárok miatt. Eközben a House of Raeford Farms tulajdonában lévő üzemekben, a dél-karolinai Greenville-ben és West Columbiában, valamint a Georgia állambeli Viennában szeptember 30-án nem volt áram.

Forrás: PIXNIO

A Pilgrim’s Pride értékelte a termelői által tapasztalt károkat, és kijelentette: „Egyes területeken sok szárnyas veszett oda, és néhány gazdaságban súlyos károk keletkeztek.”

A georgiai Claxton Poultry szeptember 28-án leállította az üzem működését, de másnap helyreállt az áramszolgáltatás az üzemben, és újraindult a működés. Az Aviagen keltetője a Georgia állambeli Quitmanban a hurrikán útjába került. Megszűnt az áramellátás, de a működést a szerencsére megfelelő számú alkalmazott generátorok segítségével biztosítani tudta.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Poultryworld

Magazin ajánló: