0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Kirándulóhelyek a Közép-Dunántúlon

Az utazás szerelmeseinek nem kell messzire menniük, hogy varázslatos élményekben legyen részük és lenyűgöző helyeket fedezzenek fel, nagy szerencsénkre hazánk bővelkedik gyönyörű tájakban, történelmi városokban és kulturális kincsekben egyaránt.

Gaja-völgyi Tájcentrum

A látogatók a kihelyezett tájékoztató táblákról megismerhetik a Gaja-völgy geológiai és régészeti értékeit, sajátos élővilágát, valamint gazdag történelmi múltját, több évszázadra visszatekintő vadászati jelentőségét.

Számos úti cél közül lehet választani, emellett érdemes többször is visszatérni, hiszen minden évszakban más látképpel fogad az Erdei szentély, a Vaskereszt, a Vasutas pihenő, az Alba Regia-forrás, a halomsírok, az Ádám-Éva-fa, a Sobri Jóska-barlang, a Rigó-lyuk és maga a patak is.

A területen áll a Bársony István Emlékház, a környék erdő- és vadgazdálkodásának múltját és jelenét mutatja be a kiállítása. A múzeum-emlékház helyszínválasztása nem véletlen, ugyanis itt hozta létre a gróf Károlyi család az ország egyik első vadaskertjét, amelynek ispánja volt Bársony János, Bársony István édesapja. A Gaja-völgyi Tájcentrum központi területén az érkezőket büfé és ivóvíznyerő hely fogadja, továbbá lehetőség van szabadtéri sütés-főzésre, fedett szín előzetes lefoglalására.

Gaja-patak völgye

A Bakony egyik leghangulatosabb patakvölgye a hegység legkeletibb részén, Fehérvárcsurgó és Bodajk között vezet. A szurdokvölgyben változatos túraútvonalak, tanösvény, horgásztó található, továbbá a lélegzetelállító panorámát nyújtó Károlyi-kilátó is várja az ide érkezőket. A Bakony keleti oldalán találjuk a mesébe illő Gaja-szurdokot. A völgy aljában kanyargó Gaja-patak a fehérvárcsurgói víztározót táplálja, majd dél felé folytatja az útját, a Móri-vízzel, a Sárvízzel és a Séddel egyesülve egészen a Dunáig csordogál.

A patak fölé tornyosuló sziklák szakadékokkal, változatos erdőkkel gazdagítják a tájat. A szurdok hűs nyugalma, a völgyperemekről elénk táruló panoráma felejthetetlenné teszi a tájat.

Károlyi-kilátó

A kanyargó Gaja-patak mellett vezető sétaúton eljuthatunk a Károlyi-kilátóhoz, ahonnan a teljes Gaja-szurdok megcsodálható: a fehérvárcsurgói víztározótól egészen Balinkáig elláthatunk. Nevét a Fehérvárcsurgói Vadaskert alapítójáról, gróf Károlyi Gyuláról kapta. A Gaja-szurdok hazánk egyik legszebb kirándulóhelye, a patak mellett vezető sétaúton kedvére barangolhat minden lelkes természetjáró. A kilátó a Gaja-völgyi Tájcentrum része, a terület akár egész napos kellemes kikapcsolódásra is alkalmas. Visszafelé haladva, a bejárat közelében fekvő tó partjánál kipihenhetjük a túra fáradalmait, a fedett asztaloknál akár rossz idő esetén is piknikezhetünk. Aki nem fáradt el eléggé, kipróbálhatja a Tájcentrumban található erdei tornapályát, vagy ismerkedhet az Erdészeti tanösvénnyel.

Sárpentelei parkerdő

Sárszentmihály község határában, Székesfehérvár központjától 5 kilométerre, az úrhidai bekötőút két oldalán terül el a Sárpentelei pihenőerdő. Mintegy harmada középkorú és csak kis hányada idős állomány, többnyire tölgy, illetve fenyő, kisebb részben akác és egyéb lombos fafaj alkotja, melyek egységét nádas, szántó, gyümölcsös és szőlő bontja meg.

Erdei tornapálya is várja a Sárpentelei parkerdőbe érkezőket
A pihenőerdő magját a régi, körülbelül 80 hektáros Sárpentelei erdő adta, amely korábban gróf Széchenyi Viktor birtoka volt. Itt töltötte gyermekéveit, itt szerette meg a természetet a neves vadász, író és természettudós, Széchenyi Zsigmond.

A műúttól északra kiépített tűzrakó helyek, tájékoztató és ismeretterjesztő táblák, erdei padok, valamint labdajátékokra alkalmas játszótér várják a kirándulókat. A délre eső tömbben, a műút mellett kialakított parkolóktól indul a 2×800 méteres, 20 állomásos erdei tornapálya. A sétaút kétharmadánál látható Széchenyi Zsigmond emlékköve, ahol már hagyomány, hogy évente megrendezik a székesfehérvári városi természetbarát találkozót.

Ökoturisztikai Központ

A Fejér vármegyei Soponya határában hatalmas parkjával, csodálatos erdőkkel, patakokkal és tavakkal körülölelt környezetben találjuk a Soponyai Ökoturisztikai Központot. A mintegy 1000 hektár kiterjedésű természetvédelmi terület közepén működő Fácános Vadászház és Rendezvényközponthoz étterem, vadászati múzeum, nagyvadsimogató, gyalogos és kerékpáros túraútvonalak, valamint egy hangulatos tó is tartozik, amelyek a kikapcsolódás mellett Sárvíz-völgye élővilágának megismerését is szolgálják. A Soponyai Ökoturisztikai Központban minden szeptember első hétvégéjén rendezik meg a Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztivált.

Pusztai Zita
VADEX Zrt.

Fotók: Kovács Norbert, ifj. Kupi László,
Pannónia Programiroda, Tóth Károly

velencei-tó

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: