0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

KITE Zrt.: kukorica, cirok, szója és napraforgó

A KITE Zrt. két különböző helyszínen tartott fajtabemutatót. Az egyik területen kizárólag dry farming módszerre dolgoznak, tehát öntözés nélkül. A másik területen azonban öntözéses növénytermesztési fajtakísérletet tekintethetett meg a nagyérdemű.

A KITE Zrt. szeptemberben először Dalmandon, majd Nádudvaron tartott fajtabemutatót. Mindkét helyszínen a tanácskozáson és a bemutatón is részt vett dr. Szabó Levente, a cég vezérigazgatója. A két bemutatóhely alapvetően különbözik egymástól. Dalmandon, tehát Tolna megyében kizárólag a dry farming módszerével dolgoztak egész évben, azaz nem öntöztek és csakis a csapadékra hagyatkoztak. Nádudvaron ma már teljesen megoldott az öntözéses növénytermesztési fajtakísérlet, amiben alapvetően közrejátszott a 2022-es példátlan aszály.

Tavaly elkészítették a teljes öntözőrendszert, s idén 30 hektáron így állítottak be kísérleteket. Egyúttal az öntözés különböző, de tegyük hozzá, hogy a legkorszerűbb módszereit alkalmazták ebben az évben. Mivel a terület szabályos téglalap alakú, ezért a lineár öntözésnél módjuk volt a differenciált öntözés végrehajtására, azaz a fúvókák külön-külön elzárására. A felszín alatti csepegtető öntözés nagy előnye, hogy folyamatosan működik, folyamatosan adja az öntözővizet, s nem kell szintezni a területet, a domborzattól függetlenül teljes öntözést tudnak megvalósítani.

A KITE-ben 2024-ben várhatóan 10-12 milliárd forintos öntözésfejlesztésből számlázandó árbevétel közel 20 százaléka felszín alatti csepegtető öntözésből lesz. Dalmandon úgy szervezték meg az aratást, hogy a kísérleti terület felületét betakarították, és ott a helyszínen derült ki, hogy az adott növényből mennyi termett hektárra vetítve.
Lineár öntözés, 3 különböző szórófejjel kite
Lineár öntözés, 3 különböző szórófejjel

Kukorica: szigorú értékmérőknek megfelelve

A KITE kukorica portfóliójának hibridjei szigorú kiválasztási folyamat után kerülhetnek be a cég kereskedelmi ajánlatába. Az első lépcső a kisparcellás potenciálvizsgálat. Minden évben, az országot reprezentáló 8-12 helyszínen, négy ismétlésben, kisparcellás körülmények között vizsgálják a hibridjelölteket. Amelyek statisztikailag is igazolhatóan előrelépést jelentenek a standard hibridek termésszintjéhez képest, azok mezoparcellás technológiai vizsgálatokba kerülnek. Ezt a fázist is eredményesen véve, az adott hibrid bekerül a cég kereskedelmi ajánlatába.

Brookite: Debrecenben és Gyulatanyán 14 t/ha feletti terméseredmény kite
Brookite: Debrecenben és Gyulatanyán 14 t/ha feletti terméseredmény

Ezek közül három újdonságot emeltek ki. Az első egy abszolút újdonság, portfóliójuk legkorábbi érésű tagja, a Brookite (FAO 320-340). Lófogú, szemes hasznosítású hibrid, nagy vegetációs felülettel rendelkezik. Rugalmas csőalakulás jellemzi, azaz nagyobb méretű csővel reagálja le a számára kedvező körülményeket.

Kifejezetten jó kezdeti fejlődési eréllyel rendelkezik, megdőlésre sem hajlamos. Hőség- és aszálytűrése kiemelkedő.

Terméspotenciálját jól mutatják a 2023. évi kisparcellás kísérletekben elért eredményei: Debrecen-Látóképen hektáronként 14,2, míg Gyulatanyán 14,6 tonnás teljesítményt mutatott.

Újdonság a LID3130C FAO 350-370-es éréscsoportba tartozó lófogú, szemes hasznosítási irányú, háromvonalas (TC) hibrid kukorica is. A Tropical Dent genetikából adódó erős heterózishatás eredményeként magas terméspotenciál és gyors vízleadó képesség jellemzi. A 2023. évi kisparcellás vizsgálatokban a termőhelyek átlagában hektáronként 13,6 tonnás eredményt ért el. A termőhelyek közül kiemelkedik Debrecen-Látókép 14,1 és Gyulatanya 15,7 tonnás eredménnyel. Cactus minősítésű hibrid, tehát kifejezetten jól adaptálódik a vízstresszel járó körülményekhez. A LID3130C átlagos magasságú növény, átlagos csőeredéssel. Vízleadása gyors, egyenletes. Gyengébb adottságú talajokon is magas terméseredményt képes produkálni.

P9985: szárazságtűrő, 15-16 t/ha átlagtermés kite
P9985: szárazságtűrő, 15-16 t/ha átlagtermés

Szintén kiemelt újdonságuk a FAO 390-420-as éréscsoportba tartozó P9985, mely egy lófogú, szemes hasznosítási irányú hibrid kukorica, kimagasló szárazságtoleranciával. A KITE négyismétléses kisparcellás vizsgálataiban a termőhelyek átlagában 2023-ban hektáronként 14,9 tonnás eredményt ért el. A termőhelyek közül kiemelkedik a Debrecen-Látóképen elért 16,2 és Gyulatanyán elért 15,2 tonnás teljesítménye.

A P9985 kedvező agronómiai tulajdonságokkal rendelkezik, úgy mint az erős szár, átlagos növénymagasság, melyekből következően megdőlésre nem hajlamos a hibrid. A cső a száron alacsony magasságban kötődik. Betegségekkel szembeni ellenálló képessége jó. Vízleadása gyors, egyenletes.

Az újdonságok mellett természetesen továbbra is megtalálhatók a KITE kínálatában a már ismert hibridjeik is: a Sushi (FAO 330-350), a Barington (FAO 350), a Loupiac (FAO 370-390), az ES Sensor (FAO 360-390), a Merida (FAO 370-390), a KWS Inteligens (FAO 400-450), a Fornad (FAO 410-430), az RGT Darkness (FAO 450), a Fidencio (FAO 460-480), az Armagnac (FAO 480-500), a Kalabre (FAO 500-530), a KWS Kleopatras (FAO 600-650) és a LExxtour DUO (FAO 470-490).

LID3130C: háromvonalas hibrid, nagy heterózishatással kite
LID3130C: háromvonalas hibrid, nagy heterózishatással

A vetőmagok által hordozott genetikai információ a hibridek teljesítményében fejeződik ki, ám magának a vetőmagnak is meghatározó paraméterei vannak. A homogén növényállomány kialakításának egyik kulcseleme pedig a megfelelő minőségű kukorica-vetőmag.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: