Hőszivattyúk üzembe helyezésével azonban a termelők csökkenthetik a várható kiadásokat. A befektetés megtérülési ideje viszonylag rövid, alapterhelés mellett kielégítően működnek. A hőszivattyúkkal négy résznyi hő és egy résznyi villamos energia állítható elő.

Három, különböző típusú gazdaság jelenlegi adatait vizsgálták meg és végeztek számításokat az energiaköltségek várható alakulásával kapcsolatban.
Öthektáros termesztőberendezésben, asszimilációs megvilágítással termesztett paradicsomnál pedig a földgázzal működő hő- és villamosáram-előállító berendezés (WKK) és gázkazán együttes fogyasztása ma 3,5 millió köbméter. A WKK típusú energiatermelő berendezésekkel a hő várhatóan 50-100%-kal is drágulhat a jövőben, a hőszivattyúk energiagazdálkodásba való integrálásával viszont a költségnövekedés jelentősen mérsékelhető.
A hőszivattyúk különböző formákban és gyakran más berendezésekkel, például légkezelő rendszerrel együtt kombinálva vagy hővisszanyerő berendezéssel összeépítve is kaphatók. A Kas als energiebron weboldaláról letölthető kézikönyvből bővebb információt kaphatnak a termelők ezekről a költségcsökkentő megoldásokról.