Franciaország tejtermelői aggódnak: a világ legnagyobb tejipari vállalata, a Lactalis ugyanis bejelentette, hogy drasztikusan csökkenti a felvásárolt tej mennyiségét. A döntés célja a nemzetközi nyersanyagárak ingadozásaival szembeni védekezés, ám a helyi gazdák attól tartanak, hogy ez végzetes csapást mérhet a tejállományukra.
A vállalat a csökkentést fokozatosan, 2030-ig vezeti be, és elsősorban az úgynevezett „többlettej” mennyiségét kívánja mérsékelni. Ez a tejfelesleg leginkább ömlesztett formában, például tejpor formájában kerül külföldi piacokra, amelyek erősen ki vannak téve a világpiaci ingadozásoknak.
Jobb árakat ígér a Lactalis
A Lactalis szerint a fogyasztói termékek – mint a sajtok és a joghurtok – nagyobb aránya a feldolgozási folyamatban jobb árakat eredményezhet a termelők számára. Serge Moly, a Lactalis ellátási igazgatója kiemelte, hogy a tejfeleslegek ára gyakran nagyon alacsony, és kiszámíthatatlan a világpiaci ingadozások miatt.
Ezzel szemben a tejtermelők szakszervezete, az FNPL, nem osztja a Lactalis optimizmusát. A szervezet „a francia tejágazatból való kivonulásként” jellemezte a döntést, és komoly aggodalmának adott hangot. Arnaud Rousseau, Franciaország legnagyobb mezőgazdasági termelői szakszervezetének, az FNSEA-nak a vezetője is felszólalt, mondván, hogy a tejtermelőknek biztosítékra van szükségük: valakinek be kell gyűjtenie a tejet.
A tejtermelők jövője Franciaországban
Franciaország, mint az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági termelője, már eddig is szembenézett az állattartó gazdaságok számának csökkenésével, amely az elégedetlenséget tüntetések formájában is megmutatta az év elején. Az FNSEA sürgeti a kormányt, hogy lépjen közbe, és vezesse be a nyáron megígért támogatási intézkedéseket, amelyeket a parlamenti választások késleltettek.
Megbeszélések a termelőkkel
A Lactalis nem egyedül hozza meg ezt a fontos döntést: tárgyalásokat folytat a termelőkkel, különösen Franciaország két olyan területén, ahol a beszállítói hálózat jobban eloszlik. A Lactalis szóvivője hangsúlyozta, hogy a francia tejiparnak kemény versenyben kell helytállnia a globális piacon, ahol olyan tejexportáló országokkal kell szembenézniük, mint Új-Zéland.
A nemzetközi tejpiac mostanában nem egyszerű hely: a kínai kereslet csökkenése és egy szubvencióellenes vizsgálat tovább fokozza a bizonytalanságot. A vizsgálat az EU-ból származó tejtermékekre irányul, és válaszlépésként indult a kínai elektromos járművekre kivetett uniós vámok miatt.