Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a baktériumok közreműködése az eltakarításban, és újrahasznosításban szintén nélkülözhetetlen, ám most a gombák szerepéről lesz szó. És már az előbbi felsorolásból is jól látszik, hogy komoly slamasztikában lennénk, ha a gombák nem tudnák ártalmatlanítani ezeket a szennyező anyagokat, ezért még több, még erősebb vegyszereket kellene bevetnünk ellenük.

A természet módszere
Érdekes, hogy a természetnek már arra a problémára is kész válasza volt, ami csak néhány évszázada merült fel Földünkön. Mintha sejtette volna, hogy az emberiség idővel felbecsülhetetlen károkat lesz képes okozni az egész földi ökoszisztémának. Talán éppen ezért kezdte azzal a „teremtést”, hogy a legalapvetőbb segítőit előnyhöz juttatta. Szóval, igazán átgondolt lépésnek tűnik, hogy itt minden a baktériumokkal és a gombákkal kezdődött. Vagyis azokkal a szervezetekkel, amelyek a leghatékonyabban tudják eltüntetni a káros anyagokat, közömbösíteni a mérgeket, és megemészteni azokat a találmányainkat, amelyek lebomlására nélkülük akár évszázadokra is szükség lenne.

A környezet bizarr ízlésű gyógyítói
A bio-remediáció a környezet helyreállítására tett tevékenységek összessége, mely során baktériumok, gombák, algák, és magasabb rendű növények vállalják magukra a munka oroszlánrészét. A mikoremediáció pedig ennek az a területe, amely a gombákkal foglalkozik, pontosabban azzal, amiket a gombák el tudnak végezni, illetve amire megtaníthatjuk, „kiképezhetjük” őket annak érdekében, hogy világunk tisztább és biztonságosabb legyen. És ez még messze nem minden.

Sokoldalúak és felkészültek
Évmilliárdok álltak rendelkezésükre csiszolgatni képességeiket, hogyan álljanak ellen a perzselő hőségnek, a fagyos hidegnek, a légköri változásoknak, a különféle kémhatásoknak és toxikus anyagoknak. Hogyan facsarjanak ki egy csepp vizet a legszárazabb talajból, hogyan nyerjenek ritka ásványokat a kopár sziklákból, vagy hogyan alkossanak több kilométernyi átmérőjű, sűrűn átszőtt micéliumszigeteket. Lenyűgöző teljesítmény. Mint ahogy az is, hogy különféle enzimeket képesek termelni a szennyezőanyagok lebontása érdekében. Rengeteg, ősi tapasztalatból nyert tudás rejtezhet a gombák genomjában, és a mikológusok kiváltsága arra motiválni kis barátainkat, hogy előhívják emlékezetükből ezeket az elfeledett információkat. Amelyeknek mellesleg hasznát vehetnénk jelenünk problémáinak (éghajlatváltozás, erózió, gyógyszermaradványok a természetben, élettelen talajok, stb.) megoldásában. És akkor a Földön élő gombáknak még nagyjából csak a 15%-át ismerjük.
Ijesztően fájdalmas elképzelni, milyen lenne ez a bolygó, ha nem lettek volna itt kezdetektől fogva a gombák. És rémisztő belegondolni, hogy festene világunk a jövőben, ha eltűnnének a gombák a Földről. Valószínűleg a szeméthegyek jelentenék a legkisebb problémát számunkra.
További érdekességek: