ENSZ 16. Biológiai Sokféleség (COP16) csúcstalálkozónak második hete kezdődött meg hétfőn, ám a résztvevő országok még mindig nem tudtak megegyezni a természetvédelmi célok finanszírozásában. A konferencia célja, hogy olyan döntéseket hozzanak, amelyek támogatják a 2030-ig kitűzött biodiverzitás megőrzési célokat, de a szükséges milliárdok helyett egyelőre csak milliókat ígérnek a támogatók.
Hétfőn hét ország és egy tartományi kormány további 163 millió dollárt ajánlott fel a Global Biodiversity Framework Fund számára. Ezt az alapot a 2022-es Kunming–Montreáli Globális Biodiverzitási Keret megvalósításához hoztak létre. Az alap célja, hogy 2030-ra megállítsák a természetes élőhelyek pusztulását. A kolumbiai Cali városában zajló találkozón a résztvevők arra törekszenek, hogy a Kunming-Montreáli megállapodásban rögzített célokat életre keltsék.
A természetvédelmi szervezetek szerint a mostanáig összegyűjtött, körülbelül 400 millió dollár távol áll attól a milliárdos nagyságrendtől, amelyre a biodiverzitás megóvásához szükség lenne.
A természet sokszínűsége soha nem látott mértékben csökken, és egyre több faj tűnik el. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai szerint a világ fafajainak körülbelül 38%-a, vagyis összesen 16 425 faj veszélyeztetett a fakitermelés, a mezőgazdasági földterület növelése, a bányászat, az úthálózat építése és más ipari fejlesztések miatt.
„Sürgősen cselekednünk kell, ha meg akarjuk menteni ezeket a fafajokat” – mondta Grethel Aguilar, az IUCN igazgatója. A csúcstalálkozón, amely a biológiai sokféleségre vonatkozó ENSZ-egyezmény (CBD) résztvevőinek 16. ülése, a 2022-es Kunming–Montreáli megállapodásban megfogalmazott 23 cél megvalósításáról vitáznak.