Tóth Rudolf, a kertészet alapítója és mentora röviden ismertette az 1980-as években megkezdett vállalkozásuk fejlődését, annak legfontosabb állomásait, és alakító hatásait a mai termékszerkezetükre. Elmondta, miként jutottak el a vágott virág termesztésétől az egynyári- és balkonnövény-szaporítóanyag neveléséig és lettek az árutermelő kertészek megbízható partnerei, illetve hogyan építették újra magukat a családot néhány éve ért tragédia, a Plant Alliance Hungaryt (PAH) alapító Hegedűs Erika halála után. A generációváltáson túljutottak, letisztultak a feladat- és felelősségi körök. Júniusban kollégáikkal kilátogattak az olasz beszállító partnerük, a Psenner nemesítőház Bolzanóban működő telephelyére, hogy elmélyítsék tudásukat a tőlük vásárolt szaporítóanyagokról.
Kül- és belszolgálat
A PAH tulajdonosa, Tóth Dominik arról beszélt, hogy szakmai rendezvényük egyik fontos céljaként tűzték ki termelő partnereikkel jobban megismertetni kollégáik felkészültségét, ezért az egyes feladatkörökről azok megbízott felelősei tájékoztattak. A balkon-, évelő- és pozsgásnövény-választékról Soós Alexandra kereskedelmi asszisztens, a vetőmag- és tálcáspalánta-újdonságokról Knipfer-Vincze Szabina beszélt bővebben. Nagy Dániel területi tanácsadó a kertészetben egy éve bevezetett ún. kül- és belszolgálat előnyeit vázolta.
A munkatársak ilyen irányú felkészítése Fixler László, a PAH szervezeti és piacfejlesztési tanácsadója közreműködésével történt, aki az információátadás e formáját fontos lépésnek tekintette a vállalkozás továbbfejlesztése érdekében.
Szokatlan időjárás
Tóth Laura, a PAH irodavezetője és piacfejlesztője rövid szezonértékeléssel kezdte az előadását. Az enyhe tél az idei egynyári- és balkonszezon korai kezdetét okozta, ellehetetlenítve a tavaszi árvácskaértékesítést. Az ünnepek (húsvét, pünkösd) is kora tavaszra estek, ami a piac gyors „beszakadásához” vezetett és a túltermelés látszatát keltette. Akinek volt korai áruja, az jól járt. A szaporítóanyag-eladásból ugyanakkor látták, hogy a balkonnövények és a magoncok iránt nagyobb volt a kereslet, mint az előző évben.
Jelentős légszárazság uralkodott a térségükben, 25 °C-os éjszakai átlaghőmérséklettel. Voltak helyek, ahol mindössze egyhavi csapadék hullott a nyár folyamán, annak is a döntő része júniusban. A nyári csapadékhiány a Dél-Alföld több pontján a 100 millimétert is meghaladta. E körülményekre tekintettel olyan növényfajokat, fajtákat ajánlanak termesztőpartnereiknek, amelyek a legjobban alkalmazkodnak a szárazsághoz és a hőséghez. A nemesítőházak folyamatosan dolgoznak az új fajtákon, ezeket figyelemmel kísérik. Feladatuknak tartják továbbá, hogy a szaporítóanyagok mellé egyfajta szolgáltatásként szakszerű tanácsokat társítsanak. Készítettek egy kiadványt a top 20 szárazságtűrő fajról, amelyben összegyűjtötték a tapasztalatuk szerint leginkább kertész- és felhasználóbarát, nagy tűrőképességű húsz növényt.
Magukat árnyékolják
Érdemes olyan növényeket választani a szortimentbe, hangsúlyozta a szakember, amelyek a csüngő habitusuknak köszönhetően magukat takarják, védik a közeget a kiszáradástól. A balkonnövények közül ilyen a forró nyárhoz jól alkalmazkodó Petunia Vista sorozat. A fajták a nagy hőmérsékletingadozásokat – a tavaszi mínusz 5 °C és a nyári 45 °C között – is elviselik. A termesztésben a Vista erőteljesen növekszik, de növekedésgátlással vagy alacsony hőfokon tartva kompaktabb habitust vesz föl. Korán értékesíthető, a felhasználóknál könnyen gondozható. Nagy előnye, hogy a csüngő növény teteje nem kopaszodik le, ahogy a Surfiniák. Ágyásokban, kaspókban, vegyes összeültetésekben rendkívül gazdagon nyílik.
A Prowen Winners (PW) márkajelzés alá sorolt új dísznövényfajtákat korszerű módszerekkel nemesítették, és tulajdonságaikat szigorú követelményrendszerben tesztelték. Világméretű marketingtevékenység folytán válnak ismertté a végfelhasználók körében. A PW hálózat tette piacvezető fajtává a Petunia Vistát is.
Nyitnak a kertészek
A zonale típusú muskátlik közül Soós Alexandra a Dolomites sorozatba tartozó fajtákat ajánlotta. Ismertette, hogy a hagyományos kompakt fajtákhoz képest 2-4 °C-kal alacsonyabb hőmérsékleten termeszthetők, és ezzel 30-40%-os fűtési költséget takaríthatnak meg a kertészek. Csak a nevelés első három-öt napjában igénylik az erőteljes fűtést, de amint a gyökerek elérik a cserép szélét, csökkenteni kell a hőmérsékletet. Ekkortól fontos a levegő páratartalmát is alacsonyan tartani, kis vízadagokkal, a reggeli órákban öntözni a növényeket. A fajták erős növekedésűek, de hűvös körülmények között zömökek maradnak növekedésgátló kezelés nélkül.
mondta Soós Alexandra. A kínálatukban megtalálható „Inverno magico” (mágikus tél) fantázianév alá csoportosított évelő növények nemcsak a nyári időszakban használhatók, de változatos őszi-téli kombinációk elkészítésére is alkalmasak önállóan vagy egymással társítva.