0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Kőolajból takarmány – iráni fejlesztés

Az iráni Kimia Life vállalat kifejlesztett egy technológiát egysejtű fehérje előállítására kőolajból származó nyersanyagokból. Az új termék meghatározó lehet az olajban gazdag ország számára, ahol a takarmányipar régóta szenved takarmányhiánytól.

Takarmány előállítására a vállalat 2 kísérleti projektet hajt végre: fáklyagáz átalakítása egysejtű fehérjévé az abadáni olajfinomító vállalatnál és metanol feldolgozása ugyanezzé a termékké a Fanavaran petrolkémiai vállalat kapacitásainál.

Illusztráció
forrás: Pixabay.com

Egy helyi kiadvány, a Hakim Mehr idézte a Kimia Life vezérigazgatóját, aki bizakodását fejezte ki, hogy a kifejlesztett technológia jelentősen növelheti az iráni élelmiszer-függetlenséget. „Szénhidrogén-források felhasználásával állattenyésztésre, baromfi és halak számára alkalmas takarmányt állítunk elő” – idézi Pourkazem vezérigazgatót az All about Feed, aki nem bocsátkozott mélyebb technikai részletekbe.

Takarmány
forrás: Pixabay.com

Takarmány az importfüggőség mérséklése

Az iráni takarmányipar az elmúlt években tartós takarmányhiánnyal küzdött. A pénzszűkében lévő iráni gazdaságnak nincs devizája a gabonafélék és takarmány-adalékanyagok kifizetéséhez, amelyek többnyire importból származnak.

„Az összes állattenyésztési és baromfitakarmányt és takarmányfehérjét importálják, ami hatalmas probléma. Az ország gazdag szénhidrogénkészleteit felhasználhatjuk arra, hogy az országon belül állítsunk elő takarmányfehérjét, így az országnak nem kell többé a külföldi szállításoktól függenie” – tette hozzá.

Takarmány
forrás: Pixabay.com

Költséghatékony megoldás

Ezen túlmenően elárulta, hogy a fejlesztési technológia költséghatékony, és lehetővé teszi, hogy az így nyert takarmányfehérje olcsóbb legyen, mint az importált.

„A kőolaj-szénhidrogénekből előállított állati és baromfitakarmány prototípusának sikeres kifejlesztése jelentős mérföldkő csoportunk számára. A mai napig egyetlen vállalat sem ért el ilyen teljesítményt Iránban.”

A Kimia Life vezérigazgatója, szerint mind a metanol, mind a fáklyagáz bőséges mennyiségben áll rendelkezésre Iránban. Ezek állati takarmánynak való feldolgozása szintén fenntartható gyakorlat, mivel mindkét anyag szennyezőanyagnak számít.

A vállalat elküldte a nyert takarmányfehérje első tételeit az állattenyésztő cégeknek, és általában pozitív reakciókat kapott, mondta Pourkazem, aki ismét nem volt hajlandó további részleteket közölni.

Nem ez az iráni tudósok és vállalkozások első kísérlete, hogy megoldást találjanak a takarmányipari válságra. Az elmúlt néhány évben a lignocellulóz- és mezőgazdasági hulladékból történő takarmánygyártás technológiáit vezették be az országban. Ezek közül azonban még egyik sem ért el olyan méreteket, amelyek elegendőek lennének ahhoz, hogy változást hozzanak az ágazatban.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/All about Feed