A kólika, amely valójában nem maga a betegség, hanem a hasi szervek fájdalmára utaló tünetegyüttes, számos különböző tényező miatt kialakulhat, ezért érdemes minden lótulajdonosnak megtanulni, mik azok az embertől függő tényezők, amelyek minimalizálhatják ennek a gyakran végzetes bajnak a kialakulási esélyét.
Télen valóban kevesebb folyadékkal is beéri a ló?
Óriási tévhit, hogy télen a lovak kevesebb vízzel is beérik, merthogy nem izzadnak annyit. Sajnos a lovak hajlamosak arra, hogy „leszokjanak az ivásról”, ez különösen a hűvösebb időszakokban gyakori, amikor izzadással nem veszítenek folyadékot.
Ha viszont nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű vízhez, ugyanúgy kiszáradhatnak, mint nyáron, amikor nem jutnak elegendő folyadékhoz. Az évnek ebben a szakaszában még a legelőn tartott lovak étrendjében is beköszönt a „száraz időszak”, hiszen a lédús fűről áttérnek a száraz szénára. Télen a legnagyobb veszélyt a befagyott vagy jéggel teli itatók jelentik, mert a lovak többsége nem szereti, ha túl hideg a víz, arról nem is beszélve, ha egyáltalán nem jutnak a vízhez, mert befagyott az itató… Az alábbiakban néhány szempont, amit szem előtt kell tartani a kólika megelőzése érdekében:
Friss, tiszta víz
Az első és legfontosabb! Mindig legyen elérhető friss, tiszta víz. A vízszükséglet megnövekedhet a száraz fű és a fokozott szénafogyasztás következtében, ezért ügyeljünk arra, hogy a nap 24 órájában sok friss, tiszta víz álljon rendelkezésre.
Ellenőrizzük a víz hőmérsékletét! Tartsuk szemmel a vizes vödröket, és biztosítsunk meleg vizet azokon az éjszakákon, amikor a hőmérséklet gyorsan csökken. Figyeljük az elfogyasztott víz mennyiségét, hogy a vízfogyasztás csökkenése esetén időben tudjunk cselekedni.
A hidratáltság ellenőrzése
Figyeljük a hidratáltságot. A kiszáradás növeli a kólika kialakulásának kockázatát. A ló vállán lévő bőr összecsípése hasznos eszköz a hidratáltság felmérésére.
Ennek tudatában érdemes az abraktakarmányt vizezni, vagy a szénát beáztatni etetés előtt, de ezt nagy fagy esetén nem lehet kivitelezni. Azzal is ösztönözhetjük lovunkat az ivásra, ha az abraktakarmányába egy kiskanál sót keverünk, illetve langyos, vagy szobahőmérsékletű vízzel kínáljuk. Az áztatott cukorrépa pellet is hasznos folyadékpótló lehet, viszont nagyon figyeljünk az áztatásra. Legalább két órával az etetés előtt be kell áztatni sok vízbe, mert eredeti, száraz térfogatának a többszörösét éri el áztatás után és meg kell győződni etetés előtt arról, hogy megfelelően kiázott.