0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Egy évszázadnyi tudósítás a mezőgazdasági gépek világából

Kevés szaklap mondhatja el magáról, hogy 100 éve szolgálja az olvasóit. Pedig a Mezőgazdasági Technika 1924-es alapításával nem kevesebb feladatot vállalt fel, mint a hazai agrárium tudásigényének kielégítését,...

… a legújabb gépes hírek megjelenítését, a piaci és technikai információk megosztását, a hazai és nemzetközi újdonságokról, eseményekről való beszámolást.

Hűen az alapító ősök szelleméhez, a hivatalos születésnapi köszöntőt a Magyar Tudomány Ünnepéhez igazították. A helyszín is méltónak bizonyult, hiszen a MATE Tudástranszfer Központjába, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeumba szinte minden mezőgépész hazajár.

mezőgazdasági technika

A lap gazdálkodókat, gépgyártókat és gépkereskedőket kapcsol össze, 100 éves tevékenységével hidat jelent a múlt és a jövő között. A benne megjelenő cikkek nem csak dokumentálták a fejlődést, hanem inspirálták is az ágazat szereplőit. A benne megjelenő írásokon szakmai nemzedékek nevelkedtek.

A lap mai főszerkesztője, Tóth László történeti megemlékezéssel tisztelgett a nagy hagyományú kiadvány előtt. Mint elmondta, a lap alapítója – és egyben első társszerkesztője –, Rothmeyer Imre, mezőgazdász és szakíró, saját vállalkozásaként indította az újságot, maga mellé véve Kund Ede egyetemi tanárt, gépészmérnököt. A tudományos, műszaki fejlesztési és kereskedelmi folyóiratot hamar megszerették olvasói, hiszen kérdéseikre mindig kimerítő választ adtak. Példaként a 2. évfolyam augusztusi számát citálta, ahol a gépbeszerzésre vonatkozó érdeklődésre 25 oldalon sorolták fel a Magyarországon gyártott gépeket, berendezéseket, anyagokat. A jegyzékben 650 név és helyszín szerepel.

mezőgazdasági technika

A lap a 2. világháború alatt nem jelent meg, majd a kor „igényeinek megfelelően” Gépállomás címet kapott, a politikai igényeknek megfelelően követte az akkori trendet, de a tematika lényegesen nem változott.

Losonczi Pál – akkor még – földművelésügyi miniszter 1961-ben újraindította a lapot, s az előszóban általa megfogalmazottak alig különböztek az 1924-esben leírtakhoz: „A falvak életének nagy változását nemcsak a szövetkezetté válás jelentette, hanem az embert kímélő, gazdasági eredményeket növelő technika térhódítása is. A megszerzett tapasztalatok átadásával a Mezőgazdasági Technika segíti céljaink elérését”. Az elkövetkező évtizedek a lap életében hoztak felemelkedést és hullámvölgyet egyaránt. De, ahogyan Tóth László egy beszélgetésben fogalmazott, a mai Mezőgazdasági Technika jelenleg is hű az elődök által lefektetett programokhoz, minden erőnkkel azon leszünk, hogy a lap szakmai színvonala ne csökkenjen, és továbbra is szolgálja a magyar mezőgazdálkodók, gépgyártók, gépforgalmazók és az oktatásban résztvevők korrekt tájékoztatását.

Tóth László és Hajdú József
Tóth László és Hajdú József

Az emlékülés záró aktusaként Magyarország egyetlen tudományos igényességű műszaki-fejlesztési és kereskedelmi szaklapjának Aranytoll nívódíját kapta Tóth László, a lap főszerkesztője és Hajdú József, a szerkesztőbizottság tagja.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: