0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Melegebb éghajlatra vágyott egy pingvin: Ausztráliáig úszott

A császárpingvinek az Antarktisz ikonikus, röpképtelen madarai. Remekül bírják a hideg, zord körülményeket. Egyikük azonban megelégelhette a zimankót, és Ausztráliába úszott melegedni.

Ez az első eset – leszámítva a Táncoló talpak című animációs film főhősét, Topit – hogy egy császárpingvin önerőből úszott el az Antarktiszról Ausztráliába. A kifejlett hímet november 1-én találták az Ocean Beach homokdűnéi között, 3500 kilométerre otthonától – írja a Phys.org.

A kalandvágyó tollast egy regisztrált vadállatmentő, Carol Biddulph vette gondjaiba, aki Gusnak keresztelte el a római császár, Augustus után.

pingvin császárpingvin
Illusztráció
Fotó: Jane Tivey, Pixabay

„Nem voltam benne biztos, hogy életben marad, annyira alultáplált volt” – mondta Biddulph egy videóban, melyet a pingvin szabadon engedése előtt tett közzé a kormány múlt pénteken. „Hiányozni fog Gus. Az elmúlt hetek hihetetlenek voltak, amit a világért sem hagytam volna ki.”

A vadmentő elmondta, hogy a magányos pingvinek rehabilitációjának része a tükrök használata. Ezzel ugyanis a fajtársak jelenlétét imitálják, amitől megnyugszanak. Gus pedig imádta a saját tükrét, ideje nagy részét az előtt töltötte.

A gondos táplálásnak köszönhetően a 21,3 kilogrammosan fellelt császárpingvin 24,7 kilósra hízott.

A magassága 1 méter. Egy egészséges hím császárpingvin azonban akár 45 kilogrammos is lehet. A szerencsés mentést követően Gust már szabadon engedték, 20 nappal a megtalálása után. Ehhez egy csónakon több órán át utaztak vele Ausztrália legdélibb kikötővárosából, hogy a Déli-óceánba engedhessék el. A pontos távolságot azonban nem hozták nyilvánosságra.

A különös látogatás eredményeképpen a valaha regisztrált legnagyobb pingvinfaj a császárpingvin lett Ausztráliában, tudatta Belinda Cannel, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója. Bár korábban Új-Zélandig elúsztak már a faj más egyedei, minden korábbi eset jóval délebbre van Nyugat-Ausztráliánál.

Az ausztrál kormány elmondta, hogy

a déli félgömbön közeledő nyár miatt fontos volt, hogy minél hamarabb visszajuttassák Gust az óceánba. Így képes lesz alkalmazkodni a melegebb időjáráshoz.

A császárpingvinekről eddig is tudták, hogy akár 1600 kilométert is megtesznek egy hónapban a szaporodási időszakukon kívül, amikor az nyílt óceánon táplálkoznak. A mostani eset azonban ennek tükrében is extrém.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: