A 17. Globális Élelmiszer- és Mezőgazdasági Fórum (GFFA) a Zöld Hét (Grüne Woche) keretében 2025 januárjában kerül megrendezésre Berlinben, ahol
A rendezvényt a Német Élelmiszer- és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) szervezi, és célja, hogy az agrárszakma legfontosabb kérdéseit tárgyalja, amelyek a jövő mezőgazdaságát és élelmiszeriparát érinthetik. Az esemény 17. alkalommal kerül megrendezésre, párhuzamosan a berlini Zöld Héttel, amely a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari rendezvénye.
A fenntartható bioökonómia erősítése a klímaválság kihívásai közepette
A fórum célja, hogy megválaszolják azt a kérdést, hogyan lehet erősíteni a fenntartható bioökonómiát, és hogyan támogathatjuk a nyersanyagok hatékonyabb, erőforrás-kímélő felhasználását. A gazdasági rendszerünk ugyanis komoly kihívásokkal néz szembe: meg kell találni a módját annak, hogyan helyettesíthetjük a fosszilis, véges erőforrásokat, hogy mérsékeljük a klímaváltozást és annak hatásait az élelmiszerbiztonságra.
A fenntartható bioökonómia, amely megújuló nyersanyagokra épít, nemcsak a természetes erőforrásokat védi, hanem új bevételi lehetőségeket is teremt. Emellett kulcsszerepe van a globális élelmiszerbiztonság megerősítésében is. Az agrárminisztereknek fontos szerepe van ebben a folyamatban, hiszen a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, a halászat és az akvakultúra jelentős részesedéssel bírnak a biológiai alapanyagok előállításában. Ahhoz, hogy hatékony keretfeltételeket alakíthassunk ki, elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés.
A 2025-ös GFFA fókuszában a fenntarthatóság és élelmiszerbiztonság
A BMEL szeretné a GFFA-t egy olyan nemzetközi platformmá alakítani, amely elősegíti a mezőgazdaság politikai párbeszédjének erősítését és elmélyítését. A 2025-ös fórum négy fontos szempont köré összpontosít:
- A fenntartható termelés és az élelmiszer-szuverenitás megerősítése.
- Az ellenálló és fenntartható ellátási láncok elősegítése.
- Az élelmiszer-veszteségek és -pazarlás csökkentése.
- A sebezhető csoportok támogatása.
A fórum megszervezésében több nemzetközi szervezet és szereplő is részt vesz, köztük az Európai Bizottság, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az Inter-Amerikai Mezőgazdasági Együttműködési Intézet (IICA), a Világbank és a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia (MSC).
További információk és online regisztráció a következő weboldalon találhatók: www.gffa-berlin.de.