0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Hangyák, mint a biokertészek barátai?

Az kis vöröshangya (Formica polyctena) több lehet, mint egy rovar az erdőben. Egy új tanulmány szerint segíthet például az almafák biológiai növényvédelmében.

A Microbial Ecology-ban megjelent tanulmány arra mutat rá, hogy a kis vöröshangya képes kordában tartani több növénybetegséget, melyek többek közt az almára is veszélyesek. Emellett egy sor kártevő rovart is levadásznak, melyek közvetlenül a fákat támadnák meg.

Ennek fényében a kutatók elindították az „AntFarm” (hangya farm) projektet, melynek keretében

azt vizsgálják, hogyan tudnák tenyészteni a kis vöröshangyát annak érdekében, hogy a bio almáskertekben hasznosíthatóak legyenek

– írja a Phys.org.

kis vöröshangya hangya
Szerző: Kiss Tamás
Forrás: https://www.izeltlabuak.hu/talalat/63152

Nagyon tiszta kolóniák

A hangyák óriási kolóniákban élnek, meglehetősen közel egymáshoz. A nagy egyedsűrűség miatt a betegségek igen gyorsan terjedhetnének közöttük. Az evolúciós fejlődésük során azonban többféle védekezési mód is kialakult.

„A hangyák extrém módon tiszták” – magyarázta Joachim Offenberg, az Aarhus Egyetem Ökotudományi karának szenior kutatója. Offenberg évek óta kutatja a hangyakolóniákat, és a mostani tanulmány társszerzője.

Például saját trágyadombot tartanak fent, mely megfelelően távol van a fészektől. Sőt, saját „szemétszállítóik” is vannak.

Egyes fajok nemcsak kiviszik a hulladékot a kolóniából, hanem a patatokba dobva azok messzire szállítódnak. A hangya az egyetlen olyan (jelenleg ismert) állat, melynek testében egy speciális szerv antibiotikus hatású anyagot választ ki.

A hangyák és a baktériumok

Az apró ízeltlábúaknak azonban még több trükk van a tarsolyában. A kutatók már korábban felfedezték, hogy erdei hangyafajok képesek csökkenteni például olyan betegségek megtelepedését az almaültetvényekben, mint a varasodás és a rothadás. Azt azonban eddig homály fedte, hogy miként.

alma varasodás hangya
Korai varasodásfertőzés következménye
Fotó: Horváth Csilla

„Egy lehetséges válasz erre a kérdésre a hangyák lábain élő baktérium- és gombafajok lehetnek” – mondta Ida Cecilie Jensen, az Aarhus Egyetem Ökotudományi karának doktoranduszhallgatója, a kutatás vezetője.

Egy sor egyszerű kísérlettel a kutatók kimutatták, hogy képesek a rothadást előidéző gombák szaporodását meggátolni agaragar tápalapon, ha azon hangyák gyalogoltak át. Azt is kipróbálták, hogy lemosták a hangyákat, és a róluk lekerülő víz szintén megakadályozta a rothadást okozó gombák növekedését.

A tudósoknak sikerült öt mikroorganizmus fajt elkülöníteni, melyek a kis rovarok lábain élnek. Ebből kettő bizonyult alkalmasnak a varasodás és a rothadás ellen. Ez utóbbi két betegség igen nagy károkat képes okozni az almatermesztésben.

A két mikroorganizmus közül egy emellett további betegségek ellen is hatékonynak bizonyult: a szürkepenész (vagy szürkerothadás) és a fuzáriumos csőpenész ellen. Mindkét kórokozó többszáz különböző élelmiszernövényt képes károsítani. A hangyák eme pozitív hatása a különböző betegségek, valamint károsítók ellen ígéretes jelöltté teszi őket a biológiai védekezésben.

hangya hangyaboly erdő
Hangyaboly az erdőben – a jövőben a gyümölcsösökben is találkozhatunk velük, mint a biológiai növényvédelem részei
Fotó Antti Haverinen, Pixabay

Hangyafarmoké a jövő?

A kutatók az AntFarm projekt keretein belül vizsgálják annak lehetőségét, hogyan lehetne szaporítani és áthelyezni a kis vöröshangyákat a különböző biogazdaságokba.

Jensen szerint a hangyák segítségével a termesztők számára kiszámíthatóbbá, fenntarthatóbbá és klímabaráttá válna így a termelés.

A biológiai termesztésben nagyon kevés lehetőség van a kártevők elleni védekezésre, ezért minden új lehetőség számít.

A következő két évben derül majd ki, hogy lehet-e gazdaságosan alkalmazni ezeket az apró rovarokat a biológiai növényvédelemben. A kutatók azonban így is nagy jövőt jósolnak a hangyák által kiválasztott antibiotikus hatású vegyületeknek. Jelenleg is világszerte többen vizsgálják, hogyan lehetne ezeket a humángyógyászatban alkalmazni, különösen az antimikrobiális rezisztencia tükrében.

A kis vöröshangya Magyarországon is élő faj. Természetvédelmi oltalom alatt áll, fészkének eszmei értéke 50.000 Ft.
Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: