A világ tíz éven belül képtelen lesz kezelni a műanyaghulladék hatalmas mennyiségét, hacsak az országok nem lépnek fel a gyártás korlátozása érdekében – figyelmeztetett Anne Beathe Tvinnereim, a műanyagszennyezés felszámolását célzó koalíció társelnöke.
Az ENSZ tárgyalásain, amelyeket a dél-koreai Busan városában tartanak november 27. és december 1. között, a világ első átfogó műanyag-szennyezést szabályozó egyezményéről döntenek. Tvinnereim elismerte, hogy az olajtermelő országok és a más nemzetek közötti megosztottság miatt a „tökéletes egyezmény” létrejötte nem valószínű. Ugyanakkor reméli, hogy születhet olyan megállapodás, amelyet idővel tovább lehet erősíteni.
„Természetesen szükség van az újrahasznosítás és a hulladékkezelés javítására, de ha nem csökkentjük a gyártást és a fogyasztást, tíz év múlva képtelenek leszünk megbirkózni a műanyag mennyiségével” – hangsúlyozta Tvinnereim.
A becslések szerint 2060-ra a műanyaggyártás és -felhasználás megháromszorozódhat, különösen Afrika szubszaharai régiójában és Ázsiában. A hulladék mennyiségének fele szeméttelepeken végzi, és kevesebb mint 20%-át hasznosítják újra.
A tárgyalások során nagy eltérések mutatkoznak az országok álláspontjában. Az olajtermelő országok, például Szaúd-Arábia, Oroszország és Irán, a gyártáscsökkentést ellenzik, és inkább a hulladékkezelést tartják a megoldásnak. Ezzel szemben a fejlődő országok, amelyek gyakran a túltermelés következményeit viselik, globális szintű gyártáscsökkentést követelnek.
Az eredményes megállapodás kulcsa lehet, hogy az olyan nagyhatalmak, mint Kína, mutatnak-e vezető szerepet a tárgyalások során. Az idő azonban sürget, és az egyezmény nélküli jövő fenyegetően közeledik.
Ajánljuk még: