0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Tíz éven belül már képtelenek leszünk megbirkózni a műanyaghulladék mennyiségével

A műanyaggyártást vissza kell fogni, és a műanyag teljes életciklusát szabályozni kell – mondta Anne Beathe Tvinnereim norvég miniszter a héten Dél-Koreában tartandó, kulcsfontosságú ENSZ-tárgyalások előtt.

A világ tíz éven belül képtelen lesz kezelni a műanyaghulladék hatalmas mennyiségét, hacsak az országok nem lépnek fel a gyártás korlátozása érdekében – figyelmeztetett Anne Beathe Tvinnereim, a műanyagszennyezés felszámolását célzó koalíció társelnöke.

A norvég nemzetközi fejlesztési miniszter több mint 60 országot képvisel, amelyek célja, hogy a műanyagszennyezést az anyag teljes életciklusán keresztül kezeljék. Ennek kulcsa a műanyaggyártás jelentős csökkentése.
Forrás: Pixabay

Az ENSZ tárgyalásain, amelyeket a dél-koreai Busan városában tartanak november 27. és december 1. között, a világ első átfogó műanyag-szennyezést szabályozó egyezményéről döntenek. Tvinnereim elismerte, hogy az olajtermelő országok és a más nemzetek közötti megosztottság miatt a „tökéletes egyezmény” létrejötte nem valószínű. Ugyanakkor reméli, hogy születhet olyan megállapodás, amelyet idővel tovább lehet erősíteni.

A műanyagok egészségügyi és környezeti hatásai egyre nagyobb aggodalomra adnak okot. Kutatások során mikroműanyagokat találtak emberi méhlepényekben, artériákban, valamint a herékben és a spermában, ami súlyos egészségügyi kockázatokra utal. A műanyagszennyezés fenyegeti továbbá a biodiverzitást és hozzájárul a klímaváltozáshoz.

„Természetesen szükség van az újrahasznosítás és a hulladékkezelés javítására, de ha nem csökkentjük a gyártást és a fogyasztást, tíz év múlva képtelenek leszünk megbirkózni a műanyag mennyiségével” – hangsúlyozta Tvinnereim.

Fotó: Ksenia Chernaya/Pexels

A becslések szerint 2060-ra a műanyaggyártás és -felhasználás megháromszorozódhat, különösen Afrika szubszaharai régiójában és Ázsiában. A hulladék mennyiségének fele szeméttelepeken végzi, és kevesebb mint 20%-át hasznosítják újra.

A tárgyalások során nagy eltérések mutatkoznak az országok álláspontjában. Az olajtermelő országok, például Szaúd-Arábia, Oroszország és Irán, a gyártáscsökkentést ellenzik, és inkább a hulladékkezelést tartják a megoldásnak. Ezzel szemben a fejlődő országok, amelyek gyakran a túltermelés következményeit viselik, globális szintű gyártáscsökkentést követelnek.

Tvinnereim szerint a világos globális célok, például az egyszer használatos műanyagok fokozatos betiltása és a mérgező anyagok szabályozása, elengedhetetlenek. „Ez magától értetődő lépés lenne” – mondta. A világ több országában már most is léteznek tilalmak az egyszer használatos műanyagokra.

Az eredményes megállapodás kulcsa lehet, hogy az olyan nagyhatalmak, mint Kína, mutatnak-e vezető szerepet a tárgyalások során. Az idő azonban sürget, és az egyezmény nélküli jövő fenyegetően közeledik.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/theguardian.com

Magazin ajánló: