0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

5 indok a kutyaruhák mellett

Sokan gondolják úgy, hogy a szőrös kutyáknak igenis bírniuk kell a hideget. A kutyaruhák pedig mindössze divathóbortok, amit az unatkozó tervezők találtak ki. De valóban így lenne?

Mi emberek természetesnek vesszük, hogy ahogy hűl az idő, egyre több réteget húzunk magunkra. De vajon mi a helyzet a kedvenceinkkel? Nekik szükségük lehet-e téli ruhatárra? A lehetőségek tárháza ugyanis már közel végtelen: pulóver, esőkabát, softshell, de még lábbeli is kapható kutyák számára – írja a Phys.org.

1. Különböző fajták, más-más igények

Tény hogy a legtöbb eb szőrös, és ebből azt gondolhatnánk, képesek magukat melegen tartani. Azonban óriási különbségek vannak a egyes fajták szőrzetének összetétele között. A kifejezetten hideg éghajlathoz alkalmazkodott fajták, mint a husky, a malamut vagy a pireneusi juhászkutya nyilván nem fog fázni a legnagyobb zimankóban sem.

Szőrtelen társaik, mint a mexikói kopaszkutya (a kimondhatatlan nevű Xoloitzcuintle) azonban bizonyosan rosszul viseli a zord időjárást. Emellett

a rövidebb szőrű fajták, mint a dalmata, vagy épp a zsírpárnákkal nem rendelkező agarak szintén megsínylik az őszi-téli hűs napokat.
Xoloitzcuintle kutya
Xoloitzcuintle kutya
Fotó: Anders Mejlvang, Pixabay

2. Kölykök és idős kutyák

Mint minden emlősnek, a kutyáknak is vannak bizonyos mechanizmusai a megfelelő testhőmérséklet fenntartására. Például melegben lihegéssel hűtik magukat, hidegben pedig reszketnek. Létezik egy úgynevezett hősemleges zóna minden élőlény esetében: ez az a tartomány, ahol nincs szükség extra energiára ahhoz, hogy megtartsák az ideális testhőmérsékletüket. A kutyák esetében ez 20 és 30 Celsius fok között van. Ez alatt kihűlhetnek, felette pedig hőgutát kaphatnak.

Az egészséges, vastag bundával rendelkező felnőtt kutyák esetében ennél alacsonyabb hőmérsékleten sincs baj. A kölykök, alultáplált vagy idősebb ebek azonban kevésbé képesek a hőszabályozásra.

Ilyenkor tehát a gazdáknak kötelessége gondoskodni arról, hogy kedvencünk komfortosan érezze magát – ha szükséges, akkor megfelelő ruházattal.

3. A fűtött lakás kényelme

Egyre több kutyát tartanak már elsősorban lakásban. Emiatt még egy hosszabb szőrű kutya, mint egy golden retriver is hozzászokik a fűtött helységhez, így nem csoda, ha a kinti hidegben fázni fog. Természetesen nem törvényszerű, de

célszerű figyelni kedvencünk viselkedését a séták alatt: ha reszketnek, elkedvetlenednek a sétától, vagy testük összegörnyed, az intő jel.

Az ilyen esetekben szükség lehet megfelelő ruhára, hogy elkerüljük a kihűlés kockázatát.

A hipotermia jele lehet például, hogy megszűnik a reszketés, kényelmetlenül érzi magát, zavarodott, eszméletét veszti, és az ínye halvány színű. Ha ezeket észleljük, azonnal el kell kezdeni felmelegíteni takarókkal és törölközőkkel, vigyük meleg helyre, és hívjunk állatorvost.

kutya kabát hideg időjárás
Fotó: Petra, Pixabay

4. Fagyott talaj

A kutyák tappancsai képesek különböző talajokhoz alkalmazkodni. A vastag talppárnák védelmet nyújtanak a különböző felületeken. A karmaik pedig segítik a „tapadást” még a jeges, havas utakon is. Vajon kell-e akkor csizmát húzni rá?

A legtöbb kutya teljesen biztonságosan mozog a hideg, jeges talajon. Ennek oka, hogy egy speciális hőcserélő mechanizmus működik a végtagjaikban. A lefelé áramló vér hőt visz az ujjpárnákhoz. Emiatt a talpuk sokkal hidegebbet is képes elviselni, mint a testük többi része. Ez az oka annak, hogy nem fagy le szó szerint a tappancsuk.

Ennek ellenére nem elképzelhetetlen, hogy fagysérülést szenvedjenek. Például ha valamilyen sérülés található a talppárnáikon, akkor könnyebben szenvednek fagyási sérüléseket is.

A másik rizikó télen a folyamatos kitettség a kemény, jeges-havas körülményeknek, valamint az utak sózása. Mindkettő sérüléshez vezethet. Emiatt azok a kutyák, melyek huzamosabb ideig kénytelenek ilyen körülmények közt mozogni, védőcsizmákat viselnek. Ilyenek például a munkakutyák.

kutya szánhúzó verseny csizma lábbeli tappancs
A hosszú szánhúzó versenyeken is speciális lábbelivel védik a kutyák talpát
Fotó: Janina Bienkowski, Pixabay

5. A ruha lehet a kényelem kulcsa is

Rohanó világunkban minden egyes perc számít. Ha a kutyasétáltatás is időhöz kötött, akkor érdemes elgondolkodni a vízálló kabát használatán négylábú kedvencünk esetében. Sok időt spórolhatunk ugyanis azzal, ha nem kell a fél órás séta után még ugyanennyi ideig fürdetnünk, szárítgatnunk is ebünket. Sőt, a lakást is megkímélhetjük a sáros tappancsnyomoktól.

Ha a kutyaruha vásárlásra adjuk a fejünket, akkor először is érdemes kedvencünket is hozzászoktatni először otthon. Míg egyes ebeket ez egyáltalán nem zavar, lehetnek olyanok is, akik nem rajonganak az öltözködésért.

Különösen a lábbelik esetében lesz szükség pozitív megerősítésre – azaz sok-sok jutalomfalatra. Ha ebünk már kibékült a ruhatárával, akkor indulhatunk is nyugodtan sétálni, bármilyenek is legyenek az időjárási körülmények odakint.

Emellett fontos figyelni a kutya komfortérzetét a séta alatt is: a meleg ruha miatt túlhevülhet. Azonban ha normál módon viselkedik, boldog és kiegyensúlyozott a megfelelő ruhában, akkor máris sokat tettünk a jólétéért és egészségéért a hidegebb évszakban.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: