A brit Bath Egyetem és a Cambridge Egyetem tudósai a Lambda Agri céggel együttműködve innovatív permetező bevonatot fejlesztettek ki üvegházak számára. Az új spray-bevonat optimalizálja a növényekre eső fény hullámhosszát. Elnyeli a napfény kék fényét, és vörös fényre alakítja át. A vörös fény a fotoszintézis leghatékonyabb hullámhossza. Ez a folyamat növeli a növények számára elérhető vörös fény arányát, ezzel serkentve növekedésüket és hozamukat.
A bevonat olyan molekulákat tartalmaz, amelyek elnyelik a nap UV-fényét, és annak 80-90%-át vörös fény hullámhosszára alakítják. Ez hasonló ahhoz, ahogy a tonikban lévő kinin elnyeli az UV-fényt, és látható fényként bocsájtja ki. Ha UV-lámpa alatt vizsgáljuk a tonikot, például egy sötét szobában, a benne lévő kinin kék fénnyel fog világítani. Egyébként ezt a tulajdonságát használják ki a bármixerek, hogy látványos koktélokat készítsenek.
A természetes napfény használatával meghosszabbíthatók a vegetációs időszakok, és csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás. Az Egyesült Királyság zöldség- és gyümölcsszükségletét nagyrészt importból fedezik Európa különböző régióiból, a találmány segítségével a behozatal minimálisra csökkenhetne.
A korábbi technológiáknál, ritka földfémeket, például indiumot használtak, de ez az új bevonat olcsóbb és gyakrabban fellelhető anyagokat tartalmaz. Az indium bevonatok technológiailag előnyösek voltak, de gazdasági és fenntarthatósági szempontból egyre kevésbé számítanak ideális megoldásnak. Ezért kerestek olcsóbb és könnyebben elérhető alternatívát.
Az anyag pontos összetételét azonban nem árulják el. A csapat már benyújtotta a szabadalmi kérelmet és remélik, hogy a következő években kereskedelmi forgalomba hozhatják a technológiát. Talán a legjobb paradicsomok ezentúl a Brit-szigetekről származnak majd.