Az ötödik ENSZ Kormányközi Tárgyalóbizottság (INC-5) ülését eredetileg a végső döntések meghozatalára szánták, azonban a felek nem tudtak megegyezni az egyezmény alapvető kereteiről. A döntéseket elhalasztották, és egy következő, „INC-5.2” néven emlegetett ülésen folytatják majd a tárgyalásokat.
Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ügyvezető igazgatója szerint „egyértelmű, hogy továbbra is fennállnak a nézeteltérések”.
Panama, több mint 100 ország támogatásával, a műanyaggyártás globális csökkentésére tett javaslatot. Ezzel szemben egy másik javaslat kizárta a gyártási korlátozásokat, csupán a hulladékkezelésre összpontosítva.
Néhány nagy műanyag- és petrolkémiai gyártó, például Szaúd-Arábia, határozottan ellenezte a gyártás korlátozását, és procedurális akadályokkal próbálták lassítani a tárgyalásokat. „Soha nem volt konszenzus” – mondta Abdulrahman Al Gwaiz, Szaúd-Arábia küldöttje. Szerinte több cikkely is indokolatlanul került bele az egyezménytervezetbe.
A tárgyalások elhúzódása jelentős csalódást okozott azoknak, akik az egyezményt a 2015-ös párizsi klímaegyezményhez hasonló történelmi áttörésként várták.
„Egy önkéntes intézkedésekre alapozott egyezmény elfogadhatatlan lenne” – nyilatkozta Juliet Kabera, Ruanda Környezetvédelmi Hatóságának vezetője. „Olyan egyezményre van szükség, amely valóban megoldást nyújt.”
A halasztás ellenére több küldött is sürgette a tárgyalások folytatását. „Minden egyes nap késlekedés az emberiség ellen dolgozik” – mondta Juan Carlos Monterrey Gomez, Panama delegációjának vezetője. „Amikor újra találkozunk, még nagyobbak lesznek a tétjeink.”
Az INC következő ülésének időpontját egyelőre nem határozták meg, de a résztvevők remélik, hogy a jövőben áthidalhatók lesznek a megosztottságok.