0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Prométheusz pórázon: már fel sem lobban a láng, vagy eloltja az égő tüzet

Tüzet szüntess! Ez ugyan katonai vezényszó, de helye van annál a találmánynál, amit egy német-magyar vegyes tulajdonú cég most kezdett el terjeszteni Magyarországon.

Arról van szó, hogy létezik olyan anyag, amit kémiai úton lehet előállítani, s amivel a tűz meggyulladása meggátolható, az égő tüzet pedig el tudjuk oltani. Mindegy, hogy mi az alapanyag, lehet az papír, karácsonyfa, függöny, fűrészelt faáru, széna, szalma vagy éppen az, amire rápermetezik, az a fajta csoda játszódik le, hogy a lángralobbanás elmarad. Erről a szabadalomról kérdeztük dr. Czakó Zoltán vegyészt és Juhos István agrármérnököt, a közös vállalkozás magyar résztvevőit.

A dolog hosszú ideig számomra is nehezen elképzelhetőnek bizonyult. Rögtön megváltozott a véleményem, amint a kísérleteket megtekinthettem, s amikor a kezeletlen papír vidáman égett, de ugyanannak a másik fele, amit ezzel az eleggyel előzőleg befújtak, annak egy millimétere sem kezdett el égni.

Különböző szakembereket felkeresve az derült ki, hogy a tűz igen sokaknak okoz fejfájást, mondjuk ki, gazdasági kárt. Éppen ezért nagyon kíváncsiak voltak az anyag hatására a faiparban. A mezőgazdaságban főleg a széna és a szalma biztonságos tárolását lehet vele megoldani, egyszerűen képtelenség felgyújtani az ezzel kezelt bálákat. Annak idején Kelet-Szlovákiában járva a bálával fűtő virágkertész legnagyobb gondjának azt nevezte, hogy miként tudja megakadályozni a rosszindulatú, irigy embereket abban, hogy felgyújtsák a betárolt szalmabáláit.

Dr. Czakó Zoltán és Juhos István, a közös vállalkozás magyar résztvevői
Dr. Czakó Zoltán és Juhos István, a közös vállalkozás magyar résztvevői

Honnan ez az ötlet? Miként került ez most napirendre?

Fekete Ilonának a mostani közös vállalkozás németországi tulajdonosa ajánlotta a figyelmébe. Eleinte csak kérdezte, hogy tudunk-e róla, létezik olyan szer, ami gátolja és megakadályozza a tűz keletkezését és tovaterjedését. Ha pedig mégis tűz keletkezik valahol, például sokat halljuk, hogy az erdők égnek Európa-, Amerika- és Ausztrália-szerte, akkor ezzel az eleggyel körbe kell permetezni a tűzfészket és a tűz nem tud továbbterjedni.

Biztos valami rendkívüli anyag, véltem először én is, ám aztán kiderült, hogy csak olyat tartalmaz, amely megegyezik az élet elemeivel. Sőt, normál viszonyok között az alkotóelemei növényi tápanyagként szolgálnak, éppen ezért a környezetre semmiféle káros hatásuk nincs.

Csakhogy ez a növényi tápanyagokból álló anyag a hőmérséklet megemelkedésére, tehát a tűz hatására alapvetően megváltozik. A folyamat lényege: amikor az éghető anyag eléri vagy megközelíti a gyulladási hőmérsékletet, ennek az elegynek a hatására a viselkedése ellentétes módon alakul. Az égés egyik alapfeltételét, a jelenlévő oxigént megköti, elvonja, ezáltal a tűz kialakulását megakadályozza. Ugyanakkor ez az anyag megtartja azt a tulajdonságát, hogy a környezetre nem gyakorol káros hatást. Nem keletkeznek mérgező gázok, a folyamat semmiféle toxicitást nem fejt ki az élővilágra. Mindezt igazolták is patkányokon végrehajtott kísérletekkel. Sőt, szarvasmarhákat etettek egy hónapon keresztül olyan szénával, amit ezzel a szerrel kezeltek, és semmiféle kimutatható hatást nem tudtak bizonyítani. Elváltozást ez nem okoz, sem makro-, sem mikroszkopikusan. Olyan elegyről van szó, amelynek a pH-ja semleges.

Tűzgátlóval kezelt faház parázson
Tűzgátlóval kezelt faház parázson

Az egész dolog körülbelül két évtizeddel ezelőtt indult. Bemutatták a német RTL televízió adásában is, ahol látható volt, hogy az így kezelt karácsonyfa minden létező tűzgyújtási kísérletnek ellenállt, pedig arról köztudott, hogy még véletlenül is nagy tüzek okozója az év végi ünnepekkor. Az elmúlt évtizedekben alkalmazták is az elegyet a hollandok, a németek, de bizalmat szavaztak neki az USA-ban és Ausztráliában is. Elsősorban a kiskereskedelmi forgalomra fókuszáltak és nem a nagy tüzekre figyeltek oda. Mindez 20 évvel ezelőtt történt, s a tulajdonos idővel abbahagyta a tűzgátló gyártását.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: