Mindannyian tudjuk, hogy a hidratáltság fontos, de vajon mennyi figyelmet fordítasz a vizes palackod tisztítására? Egy pillantás a kupakra vagy a szívószálra könnyen elárulhatja, hogy a palackod belseje egy baci-paradicsommá változott-e.
Mi lapul a palackodban?
Egy friss kutatás szerint az újratölthető vizes palackokban elképesztő mennyiségű baktérium élhet. Egy átlagos palack például 20,8 millió baktériumtelepet (CFU-t) tartalmazhat – ez 40 ezerszer több, mint amit egy WC-ülőkén találsz! Az antibiotikum-rezisztens baktériumok, penészgombák és élesztőgombák jelenléte a leggyakoribb.
Miért veszélyes egy koszos palack?
Ha elhanyagolod a palackod tisztítását, a benne lévő baktériumok megbetegíthetnek. Hasi panaszok, hányás, hasmenés vagy légúti problémák is jelentkezhetnek, figyelmeztetnek a szakértők.
Mikor van itt az ideje a tisztításnak?
Sajnos a palack „tisztának tűnhet”, miközben belül hemzsegnek a baktériumok. Ha azonban penészt, furcsa szagot, zavaros vizet vagy furcsa ízt tapasztalsz, az azonnali figyelmeztető jel. Egy másik intő jel a biofilm, egy sötét, nyálkás réteg, amely a palack belső falán alakul ki, ha nem tisztítod rendszeresen.
A palack anyaga és kialakítása is számít
A műanyag palackok, különösen a puhább anyagból készültek, hajlamosabbak a karcolódásra, ami ideális búvóhelyet biztosít a baktériumoknak. Ezzel szemben a fém vagy üveg palackok simábbak, kevésbé porózusak, és könnyebben tisztíthatók. A széles szájú palackok pedig előnyösebbek, mert könnyebb hozzájuk férni.