A Kynetec Hungary Kft. (volt Kleffmann és Partner Kft.) független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag-, műtrágya-, valamint növényvédőszer-piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.
A 2024-es aratási évben 1604, a fenti kalászos kultúrák egyikét termelő gazdát kérdeztünk az adott szezonban alkalmazott növényvédelmi kezelésekről. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 171 ezer hektáron termesztett őszi búza termesztéstechnológiáját kérdeztük meg a kérdezőbiztosok segítségével. Ez alapján az országos őszibúza-terület (925 ezer hektár) 19 százalékát művelő gazdaságok válaszoltak a feltett kérdésekre. Az Agrárstatisztikai Rendszer és a One Soil műholdas területbecslő adatai alapján, valamint a Kynetec saját becslésével kiegészítve a
Becslésünk alapján a kalászosnövényvédőszer-piac forgalmának a 2024-es aratási évben a gombaölő szerek adták a 61, a gyomirtó szerek a 27, a rovarölők a 8, míg a növekedésszabályozók a 4 százalékát.
Magyarországon a kutatásunk és becslésünk alapján 2024-ben 2 109 ezer hektáron használtak fel kalászos gombaölő szereket a termelők (1. ábra). A felhasználást legjobban mutatja a superdeveloped area (SDA), ami egy termék hektárnyi kijuttatását jelenti. Vagyis, ha egy tankkeverék 2 gombaölő szert is tartalmazott, akkor azt 2 hektárnyi felhasználásnak számoljuk.
Az átlagos kezelésszám azokra a területekre vetítve, ahol történt gombabetegségek elleni védekezés 1,71. A 2023-as kiugró felhasználást leszámítva is az elmúlt 10 év átlaga felett alakult az idei felhasználás. A 2023-as évhez hasonlítva 2024-ben 320 ezer hektárral kisebb felhasználás és nettó 8,8 milliárd forinttal kisebb az elméleti piacérték a kalászos gabonában használt gombaölő szerek piacán. A felhasználás ilyen mértékű csökkenése mögötti okokat összegezve, a forgalomra gyakorolt sorrendjükben a következők: egyrészt a vetésterület csökkenése (-4,1 milliárd forint), a termékek árának esése (-2,7 milliárd forint), továbbá a fungiciddel kezelt területeken a kezelésszám csökkenése (-1 milliárd forint), valamint a fungiciddel kezelt gabonák területének csökkenése (-800 millió forint) és az egy tankban kijuttatott termékek számának csökkenése (-330 millió forint). A dózisváltozás és a drágább termékek felhasználásnak erősödése nem mutatott ebben az évben számottevő hatást.
A 2. ábrán mutatjuk meg, hogy a fungiciddel kezelt terület az összes kalászos gabonában kultúránként mekkora.
A két legnagyobb területen termesztett kalászos gabona az őszi búza és az őszi árpa. Ezek a legintenzívebben kezelt gabonafajták a kalászosok között nemcsak a kezelésszám, hanem a teljes vetett terület arányában történő kezelésekben is. Őszi búza esetében a teljes vetett terület 89 százalékán alkalmaztak a termelők valamilyen gombaölő szeres kezelést a 2024-es aratási évben. A teljes őszibúza-terület 30 százalékán egyszer, 49 százalékán kétszer, míg 10 százalékán háromszor, vagy többször kezeltek gombabetegségek ellen a termelők. A rozs arányaiban gombaölő szerrel a legkevésbé kezelt gabona, rozs esetében a terület 30 százalékát kezelték valamilyen gombaölő szerrel.
A felhasználás legnagyobb szegmensét, majdnem 50 százalékát (értékben és hektárban) azok a termelők teszik ki, akik kétszer kezelték az őszibúza-területeiket a gombabetegségek ellen (960 ezer hektáros felhasználás a 2 millió hektáros teljes felhasználásból). A vetett terület 24 százalékán alkalmaztak a termelők olyan növényvédő szereket, amelyek hatóanyaga kizárólag tebukonazol volt. Ez az érték gyakorlatilag megegyezik az innovatív piacvezető kalászos gombaölő szer vetett területre vetített felhasználásával. Az árcsökkentések ellenére ugyanakkor egy alapnak mondható tebukonazol hatóanyagot tartalmazó gombaölő szer hektárköltsége harmada, negyede lehet egy innovatív, új 2 vagy 3 hatóanyagból álló gombaölő szernek.
Végezetül szeretnénk megköszönni a kutatásainkban résztvevő gazdáknak és szakembereknek, hogy válaszoltak kérdéseinkre. A 2024-2025-ös mezőgazdasági évre is sikeres gazdálkodást kívánunk!